Dziennik Gazeta Prawna

  • Mityczne jedno okienko: czyli gdzie się zbiega cała polska patologia

Jest tam wszystko: oportunizm mediów, krótkowzroczność polityków, inercja urzędników i wieczne niezadowolenie przedsiębiorców. To miejsce to właściwie okienko. Jedno okienko. Czytaj więcej >>>>

  • Konkursy urzędnicze: jak Polska długa i szeroka, wszędzie są ustawiane
Reklama

Niech urzędy wzorują się na zasadach prywatnych spółek: przychodzi nowy prezydent miasta, oddajmy mu władzę i niech zatrudnia kogo chce - mówią przedsiębiorcy. Przecież publiczne konkursy i tak są ustawiane. Czytaj więcej >>>>

Bloomberg

  • Dlaczego fiński producent gier wart jest 3 miliardy dolarów?

Jak to możliwe, że Finowie i inni Europejczycy podbijają amerykański i światowy rynek aplikacji mobilnych? Użytkownicy amerykańskiego App Store być może nie zdają sobie sprawy, że spośród czterech najczęściej wybieranych przez nich aplikacji dwie stworzył londyński King, a dwie inne są dziełem fińskiej firmy Supercell. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Rząd spycha kasę z torów na drogi

Projekty transportowe z listy unijnego programu Infrastruktura i Środowisko dostaną 17 miliardów euro dotacji. Bruksela woli dać więcej na kolej. Rząd na drogi, żeby lepiej wykorzystać wsparcie - czytamy w Pulsie Biznesu. Gazeta wyjaśnia, że w nowej perspektywie Unia chciałaby przeznaczyć 60 procent przyznanych Polsce funduszy na kolej i 40 procent na drogi. Rząd jednak stara sie odwrócić wskaźniki. Czytaj więcej>>>

  • URE naprawi gazową taryfę

Przemysł dostanie zaległą obniżkę, a niezależni dostawcy szansę zarobku. Gaz będzie dla nich tańszy niż dla małych firm – pisze Puls Biznesu. Marek Woszczyk, szef Urzędu Regulacji Energetyki, analizuje właśnie propozycję nowej taryfy gazowej dla PGNiG, która ma obowiązywać od 1 stycznia. Chce, by została w niej przywrócona „właściwa struktura cen”. Ceny gazu nie zmienią się jednak dla odbiorców indywidualnych i dla mniejszych przedsiębiorców.

  • W Rosji jest więcej miejsca na polskie mleko

Polscy producenci mleka mogą zająć w Rosji miejsce litewskich. Już teraz polska korzysta z trwającego od grudnia zakazu eksportu niemieckich produktów mleczarskich na rosyjski rynek. Jak pisze Puls Biznesu, w pierwszym półroczu tego roku nasz eksport do Rosji wyniósł 58 mln euro. Litwiński eksport został wstrzymany, ponieważ w mleku z tego kraju znaleziono pleśnie, drożdże i bakterie E.coli. Zakaz natychmiast przełożył się wzrost zainteresowania polska branżą mleczarską. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku Litwa sprzedała Rosji 31 tys. ton produktów mlecznych wartych 105 mln euro – pisze Puls Biznesu.

Rzeczpospolita

  • Czy niemieckim rządem kieruje BMW?

Rodzina niemieckich miliarderów hojnie zasiliła kasy partii Angeli Merklel, narażając się na zarzut przekupstwa - pisze "Rz". Wszystko wskazuje na to, że Angela Merkel stanie na czele rządu koalicyjnego CDU/CSU i SPD. Kierownictwa tych partii postanowiły wczoraj zarekomendować swoim ugrupowaniom podjęcie negocjacji o utworzeniu koalicji. Rodzina Quandt nie chciała stwarzać wrażenia, że wpływa na walkę wyborczą – w ten sposób tłumaczą jej przedstawiciele, dlaczego zdecydowali się na przekazanie CDU darowizny 690 tys. euro już po wyborach wygranych przez ugrupowanie Merkel. Oświadczenie rodziny Quand wywołało kpiny i ironiczne komentarze w mediach. W jej posiadaniu jest niemal połowa (46,7 proc.) udziałów w koncernie BMW. I to tłumaczy wyjątkową hojność w momencie, gdy trwają w UE negocjacje w sprawie dopuszczalnych limitów emisji CO2 w spalinach samochodowych.

  • Polska gospodarka na wyższym biegu

Produkcja przemysłowa przyspiesza, z dołka wyciągają nas eksporterzy. Według ekonomistów, PKB w III kwartale urósł o 1,5 proc. Wartość produkcji przemysłowej była w minionym miesiącu o 6,2 proc. wyższa niż przed rokiem. Takie dane podał GUS. To jeden z najlepszych wyników w tym roku i spory skok w porównaniu z sierpniem, kiedy firmy wyprodukowały tylko o 2,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

  • Podwójna strategia Apple’a pod znakiem zapytania

Apple chciał poszerzyć swój udział w rynku dzięki tańszej wersji iPhone’a. Jednak po kilku tygodniach wygląda na to, że to był zły pomysł. Technologiczny gigant ograniczył zamówienia na swój tańszy model, iPhone 5C, twierdzą ludzie znający sytuację. Jednocześnie sieci handlowe i operatorzy komórkowi donoszą o ograniczonym popycie na to urządzenie, co skłania ich do obniżek.

Gazeta Wyborcza

  • Planeta niewolników

Blisko 30 mln ludzi jest wykorzystywanych jako współcześnie niewolnicy na całym globie. Najgorzej pod tym względem jest w Azji i Afryce, ale nawet w demokratycznej U takie przypadki liczy się w setkach tysięcy – donosi gazeta.

Raport o niewolnictwie w 162 krajach świata opublikowała australijska fundacja Walk Free. Tropi ona przypadki klasycznego niewolnictwa, wyzysku, przymusowej pracy i prostytucji. W największym stopniu procederem niewolnictwa dotknięte są Indie – tutaj aż 14 mln osób przez całe życie świadczy niewolniczą pracę.

  • MFW: podwyższamy prognozę wzrostu dla Polski

Lata 2012-2013 były trudne dla Polski. Ale dobrą wiadomością jest to, że gospodarka się odbija. I to szybciej, niż oczekiwaliśmy, i dlatego podnosimy prognozę na 2014 roku – mówi w wywiadzie dla gazety Reza Moghadam, dyrektor departamentu europejskiego MFW.

Aby zwiększyć wzrost potencjalny, potrzebne są reformy w gospodarze. Jest możliwość, by więcej osób było aktywnych zawodowo, zwłaszcza kobiet – dodaje Moghadam.

  • Wolne brytyjskie szkoły krytykowane, ale oblegane

Darmowe wolne szkoły to jedna z najważniejszych reform edukacyjnych obecnego rządu Davida Camerona. Pierwsze 24 powstały w 2011 roku, dziś jest już ich 174 – czytamy w „GW”.

Szkoły zakładają nauczyciele, rodzice, fundacje, grupy religijne, uniwersytety, firmy. Jeśli przedstawią dobre plany finansowe, ustalą sprawiedliwe zasady naboru i spełnią kilka innych warunków, takie szkoły są finansowane przez państwo. Szkoły cieszą się jednocześnie dużą swobodą, bo nie muszą realizować państwowej podstawy programowej. Choć placówki spotykają się niekiedy z zarzutem samowoli, są oblegane i cieszą się dobrą opinią oraz zdobywają dobre oceny państwowych instytucji.