Partia w 2011 r. obiecała wprowadzenie elektronicznego tytułu egzekucyjnego i egzekucji drogą elektroniczną, uproszczenie prawa upadłościowego, ułatwienie rejestracji firm oraz likwidację odrębnej procedury gospodarczej w sądach.
Elektroniczne tytuły wykonawcze dostępne są za pośrednictwem internetowej platformy e-Sąd. Wierzyciel, który uzyskał taki tytuł w elektronicznym postępowaniu upominawczym, może złożyć wniosek o rozpoczęcie komorniczej procedury odzyskiwania długów także przez internet. Ta obietnica została więc zrealizowana.
Egzekucja drogą elektroniczną na razie istnieje pod postacią projektu ustawy, który znajduje się w fazie konsultacji. Przewiduje on możliwość wykorzystania internetu przez komorników, np. do przeprowadzenia online licytacji zajętych ruchomości dłużnika. Obietnica znajduje się więc w realizacji.
Reklama
Po konsultacjach jest projekt uproszczenia prawa upadłościowego. Znane są już jego założenia przewidujące cztery drogi restrukturyzacji. Zmiany mają umożliwić dalszą działalność i spłatę zobowiązań firmom w tarapatach, aż do odzyskania płynności finansowej. Obietnica jest w trakcie realizacji.
Od lipca 2011 r. obowiązują znaczne ułatwienia w rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioski o wpis można składać przez internet. Formularz wypełniany przez sieć zawiera już wniosek o numer REGON i zgłoszenie płatnika składek do ZUS. Tę obietnicę uznajemy za spełnioną.
Odrębna procedura gospodarcza została zlikwidowana we wrześniu 2011 r. Spory między przedsiębiorcami rozstrzygane są na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Przy okazji zmianie uległy niektóre niekorzystne dla biznesu przepisy, m.in. obowiązek złożenia w ciągu 2 tygodni odpowiedzi na pozew i przytoczenia popierających ją dowodów. Obietnicę uznajemy za zrealizowaną.
>>> Więcej ocen obietnic rządu zobacz w raporcie władzomierz