Polscy biznesmeni chcieliby się wzorować na Billu Gatesie i Zygmuncie Solorzu-Żaku. Ich ścieżkę kariery podziwiają bardziej od ścieżki Marka Zuckerberga – donosi BBC Knowledge na podstawie swojej ankiety.

Myśli o własnej firmie rodzą się i powoli kiełkują w głowach ponad połowy Polaków – z lepszym lub gorszym efektem. W kategorii „życzeniowej” jesteśmy naprawdę bardzo przedsiębiorczym narodem – wynika z ankiety przeprowadzonej przez telewizję BBC Knowledge z okazji premierowej emisji w popularnego w Wielkiej Brytanii programu Dragons’ Den, w którym początkujący przedsiębiorcy prezentują swoje pomysły rekinom biznesu, będącym także potencjalnymi inwestorami.

Co dziesiąty Polak już prowadzi własną działalność gospodarczą, ale ponad połowa z nas (61 proc.) co najmniej raz myślała o założeniu własnej firmy – wynika z badania BBC Knowledge. To co ich powstrzymuje, to po pierwsze: brak odpowiednich środków finansowych (58 proc. respondentów). Po drugie: biurokracja. Na uciążliwe regulacje państwa blokujące rozwój biznesu narzeka 38 proc. Polaków, którzy chcieliby pracować na własny rachunek, choć na razie się na to nie decydują.

>>> Czytaj też: Polska wciąż jest jednym z najmniej socjalnych krajów UE

Tymczasem w przypadku Polaków, którzy już prowadzą swoją działalność, to właśnie biurokracja jest największą przeszkodą w prowadzeniu biznesu. Uważa tak ponad połowa z nich (51 proc.). Często wskazywali też na problem zaległych płatności (49 proc.) i niejasne przepisy (40 proc.). Co trzeci z ankietowanych przedsiębiorców boryka się z niewystarczającą liczbą klientów, a niemal co czwarty - z brakiem wykwalifikowanych pracowników.

Co ciekawe, w ocenie niektórych badanych Polaków jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz-Żak (właściciel m.in. Polkomtela) jest lepszym wzorem biznesmena niż niemal legendarny już, mimo młodego wieku, założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, dziś należący grona najbogatszych miliarderów na Wall Street. Jest jednak ktoś, komu Solorz-Żak nie dorównuje. Najbardziej godnym naśladowania przedsiębiorcą okazał się bowiem Bill Gates (wskazało na niego 25 proc. respondentów). Dopiero po nim w rankingu wylądowali Solorz-Żak (8 proc.) i na trzecim miejscu Zuckerberg (7 proc.).

Ankietowani Polacy mogli tez wskazać znaną osobę, z którą najbardziej chcieliby prowadzić swój biznes. Wśród przedsiębiorców-celebrytów i kandydatów na partnerów biznesowych pierwsze miejsce (16 proc.) zajęła dziennikarka Martyna Wojciechowska. Wyprzedziła Krzysztofa Hołowczyca (12 proc.) i Marka Kondrata (11 proc.).

W badaniu uczestniczyło 800 osób w wieku od 15 do 50 lat. Zostało zrealizowane w październiku 2013 r. przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

>>> Polecamy: Najbardziej przedsiębiorcze województwa w Polsce - ranking