Największymi poliglotami w UE są Luksemburczycy - 72 proc. obywateli deklaruje, że zna trzy lub więcej języków obcych. Gdzie plasuje się Polska na tle innych krajów członkowskich?

Eurostat przeprowadził ankietę w krajach UE na temat znajomości języków obcych. Warto zaznaczyć, że badanie opierało się na deklaracjach respondentów.

Nietrudno przewidzieć, że liderami zestawienia są Luksemburczycy. Nieźle wypadają też Finowie - prawie połowa (49,2 proc.) deklaruje znajomość trzech lub więcej języków obcych.

Natomiast języków nie uczą się Irlandczycy - aż 72,7 proc. nie mówi w żadnym języku obcym i tylko 1,3 proc. ludności twierdzi, że posługuje się minimum trzema językami oprócz ojczystego. Dane dla Wielkiej Brytanii nie są dostępne, ale w 2007 roku aż 65 proc. Brytyjczyków twierdziło, że zna jeden język obcy. Kiepsko wypadli Węgrzy z odsetkiem 63,2 proc. obywateli deklarujących nieznajomość języków obcych.

W Polsce ten odsetek wyniósł 38,1 proc. Prawie tyle samo osób (38,7 proc.) zna jeden język obcy, 19,2 proc. twierdzi, że posługuje się dwoma językami obcymi, a co dwudziesty Polak może się pochwalić znajomością trzech lub więcej. Te dane są bardzo zbliżone do danych z 2007 r.

Reklama



Średnia dla całej Unii wygląda następująco: 34,3 proc. obywateli posługuje się tylko językiem ojczystym, 35,8 proc. zna jeden język obcy, 21,1 proc. - dwa i 8,8 proc. - trzy lub więcej. Na poniższym interaktywnym można poszeregować unijne kraje według ilości języków, których znajomość deklarują jego mieszkańcy.