Komisja Europejska popiera ten krok i daje zielone światło dla ostatniej transzy finansowego wsparcia dla tego kraju w wysokości 0,8 miliarda euro. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ze swojej strony ma wypłacić ostatnie 0,6 miliarda euro.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso pogratulował Irlandii zakończenie trzyletniego programu. „Dzięki dotychczasowym wysiłkom i poświęceniom Irlandia będzie teraz w stanie sama finansować swoje dalsze działania. Dzisiejszy rezultat nie byłby możliwy bez solidarności i znaczącego wsparcia finansowego ze strony państw członkowskich” - oświadczył Barroso. Szef Komisji przekazał także wyrazy uznania pod adresem Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego za pomoc w szerokim programie reform.

Irlandia została objęta planem ratunkowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2010 roku. W zamian za pomoc finansową w wysokości łącznie 67,5 miliarda euro Dublin musiał wprowadzić rygorystyczne reformy. W ostatnim przeglądzie realizacji programu, opublikowanym dziś przez Brukselę, uznano, że Irlandia solidnie wypełnia swoje zobowiązania, a rząd powinien kontynuować działania na rzecz uzdrowienia gospodarki.

Irlandia doszła do gospodarczej "prosperity" między innymi innymi dzięki bardzo niskim podatkom dla firm. Zobacz, kim jest człowiek, który zrobił z tego państwa raj podatkowy oraz na czym polega cały system.

Reklama
A w jaki sposób Irlandia wyszła z kryzysu? W skrócie, nie uległa naciskom Berlina oraz Paryża i nie zaczęła naprawy gospodarki od cięć i podwyższania podatków, które zabijają rozwój. Więcej o tym przeczytasz w artykule o recepcie Irlandii na wyjście z kryzysu.