Niemal wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa już podjęły działania w celu lepszego gospodarowania surowcami. Znakomita większość planuje nowe kroki w przyszłości. Najczęściej odbywa się to przez ograniczenie ilości odpadów, oszczędzanie energii, wody i materiałów oraz recycling. Głównym powodem takiej polityki jest nie tyle troska o środowisko naturalne co rosnące ceny energii i surowców.

Nie wszystkim firmom ekologiczne inicjatywy przychodzą jednak łatwo. Według sondażu Eurobarometru 26 proc. przedsiębiorstw skarży się na skomplikowane procedury prawne i administracyjne. „Wniosek jaki można wyciągnąć z tych badań jest taki, że małe i średnie przedsiębiorstwa są gotowe do stawienia czoła wyzwaniom związanym z zieloną gospodarką i korzystania z możliwości jakie ona daje.

Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał konieczne są odpowiednie działania” - powiedział unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani. Jego zdaniem europejskim firmom należy ułatwić dostęp do rynku poprzez tworzenie lepszych warunków dla biznesu, uproszczenie przepisów oraz zwiększenie dostępu do funduszy.

>>> Czytaj też: Polityka klimatyczna UE: Backloading uderzy w Polskę

Reklama