Według niej, należy taką możliwość rozważyć przy okazji aukcji częstotliwości zakresów 800 i 2600 MHz, przeznaczonych na usługi LTE.

"Rozwój internetu i usług multimedialnych bez wątpienia jest i będzie motorem wzrostu zapotrzebowania klientów na przepustowość udostępnianą przez sieć telekomunikacyjną. W tym kontekście wskazać należy, iż zasoby, które zostaną rozdysponowane w Polsce w 2014 roku, są niewystarczające do tego, aby wszyscy obecni na rynku operatorzy, działając jedynie w oparciu o częstotliwości, które mogą pozyskać, mogli indywidualnie wykorzystać wszystkie dostępne zalety systemu LTE" - napisała Gaj w opinii.

W ocenie prezes UKE, jednym z rozwiązań tej sytuacji wydaje się być współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości.

UKE wskazuje, że korzyści z tej współpracy - "poza oczywistą zaletą, jaką jest obniżenie kosztów budowy i utrzymania sieci" - to m.in.:

Reklama
  • powiększenie i uelastycznienie pojemności sieci dostępnej dla operatora,
  • możliwość zaoferowania klientom wyższych przepustowości, a co za tym idzie, także nowych usług,
  • podwyższenie jakości oferowanych usług,
  • efektywne wykorzystanie widma radiowego.

"W ocenie prezesa UKE efektywne wykorzystywanie częstotliwości może być osiągnięte m.in. poprzez wspomniane współdzielenie infrastruktury czy częstotliwości" - podkreśliła Gaj.

UKE podkreśla też, że współdzielenie infrastruktury stało się ogólnoświatowym trendem, pozwalającym operatorom telekomunikacyjnym osiągać efekt synergii w obszarze budowy sieci.

"Rozdysponowanie zasobów częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz stanowi niepowtarzalną szansę dla operatorów na korzystanie z zalet współdzielenia infrastruktury już od momentu projektowania i budowy sieci" - zaznaczono w materiale.

Gaj wskazała, odnosząc się do ogłoszonej właśnie aukcji na częstotliwości z zakresów 800 i 2600 MHz, że "współdzielenie zasobów częstotliwości w paśmie 800 MHz na przykład w konfiguracji 2 x 15 MHz + 2 x 15 MHz całkowicie zrewolucjonizowałoby ofertę operatorów szerokopasmowych sieci transmisji danych".

"Korzyści wynikające z wykorzystania najnowszej, szybszej techniki transmisji w systemach LTE zostałyby dodatkowo spotęgowane poprzez 2-3-krotne zwiększenie przepustowości w stosunku do tej, jaką można osiągnąć wykorzystując kanał o szerokości 5 MHz. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że usługami szybkiej transmisji danych po raz pierwszy w historii objęte zostałyby także mniej zurbanizowane obszary kraju, co oznaczałoby kolejny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym i budowie społeczeństwa informacyjnego" - napisała prezes Urzędu.

W ramach aukcji zasobów częstotliwości z pasm 800 i 2600 MHz, w 2014 roku w Polsce rozdysponowanych zostanie 50 MHz w paśmie 800 MHz i 140 MHz w paśmie 2600 MHz. Przedmiotem aukcji są szczególnie atrakcyjne zasoby z pasma 800 MHz (tzw. dywidendy cyfrowej), dzięki którym możliwe stanie się objęcie zasięgiem działania szybkiej sieci LTE terenów, na których dotychczas było to nieopłacalne. Termin składania ofert wstępnych upływa 13 lutego 2014 r.

>>> Polecamy: Zengel: Internet LTE odsunie w czasie problem zapychania się sieci