Poznamy, zatem sporo opinii, które mogą ustawić rynki na to, co zobaczą w zapiskach z grudniowego posiedzenia FED, jakie zostaną opublikowane w środę. Decyzja o redukcji skali zakupów aktywów w ramach QE3 o 10 mld USD miesięcznie, została dość dobrze „opakowana” w projekcje zakładające utrzymywanie się niskiej inflacji. To pozwoliło rynkom „łagodnie” przyjąć tą, nieco zaskakującą decyzję. W efekcie dolar nie zdyskontował jeszcze faktu, że QE3 zostanie wygaszone w 2014 r. Taki ruch (w pewnej części) powinien pojawić się w styczniu. Chyba, że rynek zwróci większą uwagę na zapewnienia dotyczące niskiej inflacji. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że inwestorzy będą po prostu na bieżąco przyglądać się napływającym, kluczowym danym makro.

We wczorajszym komentarzu zwracałem uwagę na fakt spadku rentowności amerykańskich obligacji rządowych, jaki miał miejsce w czwartek. Dzisiaj ruch ten jest kontynuowany, ale w mniejszym stopniu. Rentowności 5-letnich papierów oscylują wokół 1,71 proc., a 10-letnich pozostają poniżej psychologicznej bariery 3 proc. (2,98 proc.). Wczoraj wieczorem był to jeden z czynników, który doprowadził do korekty wcześniejszego umocnienia dolara, ale zachowanie się rynku nad ranem pokazuje, że ten wątek raczej nie będzie już „rozgrywany”. Dolar ma szanse znów zyskiwać, chociaż w krótkim ujęciu znów obserwujemy próbę wywołania korekty.

Koszyk BOSSA USD nie zdołał wczoraj sforsować kluczowego oporu na 68,95 pkt. Złamanie tego poziomu da sygnał nawet do kilkutygodniowego umocnienia dolara. Na razie cofnięcie nie jest duże (68,70 pkt.), chociaż teoretycznie jest jeszcze pewna przestrzeń do mocnego wsparcia na 68,50 pkt.

Na wykresie EUR/USD widać, że na razie wsparcie w rejonie 1,3625-35 mocno się broni. To okolice minimum z 20 grudnia. Wczorajsze wieczorne maksimum wypadło w rejonie 1,3675. Niewykluczone, że spróbujemy je ponownie przetestować w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut. Niemniej trend jest już spadkowy, co powoduje, że prędzej, czy później należy oczekiwać złamania rejonu 1,3625. To otworzy drogę do ruchu w rejon 1,33-1,34 w ciągu 1-2 tygodni. Impulsem mogą stać się informacje, jakie napłyną w przyszłym tygodniu – szacunkowa inflacja HICP za grudzień ze strefy euro (wtorek) i decyzja ECB (czwartek), oraz zapiski z grudniowego posiedzenia FED (środa) i dane Departamentu Pracy USA za grudzień (piątek).

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.