Za projektem głosowało 230 posłów, przeciw było 199. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W przypadku użytku mieszanego, służbowego i prywatnego firma będzie mogła odliczyć 50 procent podatku VAT. Chodzi o samochody o masie do 2,5 tony czyli auta osobowe z homologacją ciężarową, tak zwane auta „z kratką”.

>>> Co zmieni się w zakupie auta dla firmy w 2014 roku?

Podatek będzie można odliczyć w pełni wtedy, gdy auto będzie używane wyłącznie służbowo. W tym celu w urzędzie skarbowym trzeba będzie złożyć odpowiednią informację i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Od początku tego roku można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. 1 stycznia wygasło unijne pozwolenie na ograniczenia w odliczaniu VAT-u od samochodów osobowych kupowanych przez firmy.

Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia, a nie jak planowano wcześniej 2 tygodnie po publikacji w Dzienniku Ustaw.

>>> Polecamy: Nadchodzi rewolucja w rozliczaniu VAT od samochodów

Branża motoryzacyjna spokojna po zmianach w podatku

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś w rozmowie z IAR przyznał, że nowe przepisy nie powinny znacząco wpłynąć na branżę motoryzacyjną. Poziom odliczenia zostaje podobny do tego sprzed 1 stycznia tego roku. Duże i korzystne zmiany dla rynku motoryzacyjnego mogłyby nastąpić jedynie w przypadku stuprocentowego odliczenia podatku VAT, także w przypadku użytkowania mieszanego (służbowego i prywatnego).

Przedstawiciel branży samochodowej żałuje, że w użytku mieszanym przedsiębiorcy będą mogli odliczyć jedynie połowę podatku VAT. Jakub Faryś podkreśla, że samochody firmowe w większości używane są do celów służbowych częściej niż w połowie przypadków. To oznacza, że poziom odliczenia także powinien być wyższy.

Jak podkreślił rozmówca IAR branża motoryzacyjna znajduje się w kiepskiej kondycji. PZPM szacuje, że ubiegłoroczna sprzedaż nowych aut była na poziomie około 260 tysięcy sztuk.