Wszystkie dostawy gazu na razie odbywają się bez zakłóceń, także z kierunku wschodniego - mówił na konferencji. Ostatnio zapewnił o tym też PGNiG.

Naszemu bezpieczeństwu sprzyja także łagodna zima, dzięki czemu magazyny zapełnione są w 70 proc. - jest w nich blisko miliard 400 mln m szesc. tego surowca. Wicepremier dodał, że niedawno do użytku został oddany magazyn gazu w Kosakowie niedaleko Gdyni, a dwa kolejne są są w budowie.

>>> Polska korzysta z kryzysu krymskiego na arenie UE. Zmieni się podejście do energetyki, handlu, Partnerstwa Wschodniego czy szerzej Polityki Sąsiedztwa. W obszarach kluczowych z punktu widzenia Polski szykuje się rewolucja.

Gaz popłynie przez Białoruś albo z Czech i Niemiec

Reklama

Wicepremier zaznaczył, że gdyby doszło do ewentualnych zakłóceń dostaw gazu z kierunku ukraińskiego - więcej tego surowca mogłoby płynąć między innymi przez Białoruś. Z informacji resortu wynika, że w roku 2013 z Ukrainy za pośrednictwem punktu wyjściowego w Drozdowiczach dostarczono do Polski 3,8 mld m szesc. Możemy sprowadzać gaz także z Czech i z Niemiec.

Janusz Piechociński wymienił także kolejne inwestycje, które mają wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne - chodzi o nowe łączniki gazowe z naszymi sąsiadami a także terminal LNG w Świnoujściu.

>>> Gazprom podnosi ceny gazu dla Kijowa, a Europa boi się, że Rosja może całkiem wstrzymać dostawy surowca przez Ukrainę. Które kraje są najmocniej uzależnione od rosyjskiego gazu? Czytaj więcej