W marcu indeks uniwersytetu Michigan, obrazujący potencjał nabywczy amerykańskich konsumentów, spadł do poziomu 79.9 pkt, co było najgorszym wynikiem od listopada ubiegłego roku. Słabsze od prognozowanych okazały się również dane na temat dynamiki inflacji PPI, która w ostatnim miesiącu wyniosła -0.1% m/m i 0.9% r/r, co w efekcie przyczyniło się do chwilowego osłabienia wartości amerykańskiego dolara.

W niedzielę w centrum uwagi ponownie znalazła się natomiast Ukraina, gdzie odbyło się referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Jak wynika z wstępnych danych, „za” opowiedziało się ponad 95% głosujących. W tej sytuacji, wicepremier autonomii, Rustam Temirgalijew, zapowiedział, że tamtejszy parlament jeszcze dzisiaj przegłosuje wniosek o przyjęcie Krymu w granice Federacji Rosyjskiej. Wyników referendum nie uznaje jednak zarówno Kijów, jak i Stany Zjednoczone i Unia Europejska, podkreślając, że jest to działanie nielegalne i bezprawne.

Wszystko wskazuje na to, że początek tygodnia upłynie pod znakiem kolejnych wiadomości docierających zza Bugu. W ciągu dnia ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej mają także podjąć decyzję w sprawie sankcji wizowych i finansowych wobec przywódców krymskich separatystów.