Wkład branży turystycznej w polski PKB wyniósł w 2013 roku prawie 86 miliardów złotych, czyli 5,3 procent PKB - wynika z szacunków World Travel&Tourism Council. Chodzi o ogół biznesu generowanego przez branżę, a więc np. usługi budowlane związane z tworzeniem nowych miejsc noclegowych czy zakup środków transportu. Stworzyła też ponad 790 tysięcy miejsc pracy. Według szacunków organizacji, w 2014 r. ta liczba przekroczy 800 tysięcy. 

>>> Polecamy: Biura podróży wykorzystują lojalność klientów. Zobacz, ile możesz przepłacić

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", mogłoby być lepiej, gdyby nie politycy. - Każdy rząd przecenia wiele innych branż, a nie docenia potencjału turystyki. Dominuje socjalistyczne podejście.... przydałaby się jakaś huta, ale nie turystyka - uważa Andrzej Betlej, ekspert turystyczny. Wskazuje na to skromny budżet Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli agencji rządowej, powołanej do promocji wypoczynku w Polsce.

Tymczasem światowe trendy wskazują na rozwój branży turystycznej. W najbliższych 10-ciu latach turystyka powinna się rozwijać w tempie czterech procent rocznie.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".