Notowania wygasającego w czerwcu 2015 r. kontraktu terminowego na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej oczywiście wzrosły wczoraj o kilka punktów, gdyż inwestorzy uznali, że prawdopodobny jest nieco późniejszy termin pierwszej podwyżki oprocentowania. W protokole najbardziej gołębio brzmiał komentarz sugerujący, że zdaniem FOMC słabsze dane napływające w ostatnich miesiącach z amerykańskiej gospodarki nie wynikały wyłącznie z czynników pogodowych. Ponadto kilku członków Komitetu uznało prognozowaną ścieżkę stóp procentowych za zbyt stromą. Mimo to jednak podkreślono istnienie konsensusu co do tego, że Fed będzie w dalszym ciągu zmniejszać skalę skupu aktywów o 10 mld USD na każdym posiedzeniu.

Raport z australijskiego rynku pracy był pozytywny, chociaż nie tak dobry, jak by to sugerował spadek stopy bezrobocia o 0,3% - do takiego wyniku w dużej mierze przyczynił się wskaźnik aktywności zawodowej, który zmalał o 0,2%. Poza tym ogólna liczba 18 000 nowych miejsc pracy robi lepsze wrażenie, niż poszczególne jej komponenty, które wykazały ubytek -20 000 pełnych etatów.

Wykres: AUD/NZD

Dzięki danym o zatrudnieniu AUD/NZD w nocy doszedł do lokalnego wsparcia, a odnotowawszy niedawno podwójne dno, wydaje się w tej chwili gotowy do ataku na wyższy opór na poziomie 1,0900 i więcej.

Reklama

Najlepszy wskaźnik dla brytyjskiego rynku nieruchomości – bilans cen domów wg RICS – wykazał mocny przyrost w marcu. Pewnym zaskoczeniem jest tak szybka zmiana trendu, gdyż wcześniej wydawało się, że formuje się górka, po której nastąpią spadki – w tej serii tendencje zazwyczaj są silne. Jeśli wskaźnik ten będzie dalej rósł, szef Bank of England Mark Carney i spółka będą musieli zacząć ostrzyć swą makroostrożnościową piłę, gdyż już znajdujemy się w pobliżu historycznych ekstremów.

Dane dotyczące bilansu handlowego Chin za marzec wykazały spadek zarówno eksportu, jak i zwłaszcza importu. Ten nietypowy odczyt pojawia się w dość dziwnym momencie – zazwyczaj wyników odbiegających od normy powinniśmy spodziewać się w styczniu i lutym, w okolicach dni wolnych związanych z chińskim Nowym Rokiem. Jednak wczorajsze informacje nadal wydają się mieć związek z tym świętem, gdyż w stosunku do poprzednich miesięcy dane za styczeń/luty b.r. niemal nie uległy zmianie. Zaznaczymy sobie tę kwestię jako „dziwną” i będziemy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na dane za kwiecień. W końcu przecież władze istotnie zaczęły rozprawiać się ze stosowaniem przez przedsiębiorców strategii carry trade opartej na USD/CNY (co mocno wpłynęło na aktywność handlową) w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Co dalej?

Z technicznego punktu widzenia zastanawiam się, czy okres mocnej kondycji dolarów surowcowych zaczyna dobiegać końca: w czasie sesji azjatyckiej, po początkowej reakcji na protokół FOMC, siła trendu w ich notowaniach osłabła. Na NZD/USD być może kształtuje się formacja przypominająca poszerzającą się górkę – w nocy kurs dochodził w okolice 0,8750. Z kolei USD/CAD przebił się wczoraj przez wsparcie na 1,0915 i spadł w pobliże ważnego poziomu zniesienia Fibonacci’ego (patrz niżej). AUD/USD może otrzeć się o poziom 0,9500, jeśli zniweluje całe zyski odnotowane w nocy po raporcie o zatrudnieniu, co znaczyłoby, że nie dojdzie do idealnego poziomu 0,9510, wyznaczonego przez odwróconą formację głowy i ramion. Ostateczną granicą dla tej zwyżki jest moim zdaniem poziom 0,9500 plus pewien poślizg – ale wolałbym zobaczyć porządną techniczną zmianę kierunku, by uznać, że istnieją pewne szanse na taki rozwój wypadków.

W październiku ubiegłego roku, w tygodniu, w którym na AUD/USD odnotowaliśmy górkę powyżej poziomu 0,9700, w raporcie COT dotyczącym kontraktów terminowych na rynku amerykańskim wykazano, że liczba krótkich pozycji zajmowanych przez inwestorów spekulujących na AUD/USD wynosiła -23 tys. kontraktów. W raporcie COT na ten tydzień (który zostanie opublikowany w najbliższy piątek i pokaże rozkład pozycji według stanu z wtorku) najprawdopodobniej zobaczymy, że w AUD/USD po raz pierwszy od maja ubiegłego roku pojawiła się przewaga długich pozycji spekulacyjnych netto. Innymi słowy, układ pozycji zajmowanych przez rynek już nie działa na niekorzyść niedźwiedzi.

Wykres: USD/CAD

Presja sprzedażowa osłabła wczoraj w pobliżu poziomu zniesienia do 38,2% w stosunku do dużej zwyżki odnotowanej po odbiciu od 200-dniowej średniej kroczącej, która kształtowała się w tamtym momencie poniżej 1,0250. Obszar ten może być interesujący dla grających na długofalowe wzrosty, poszukujących nowych punktów do wejścia z inwestycją. Z pewnością potrzebne im jest rychłe pojawienie się wsparcia dla kursu tej pary – musimy natknąć się na nie już wkrótce, aby argumenty za dalszą zwyżką w ramach długotrwałego trendu wzrostowego pozostały nietknięte.

EUR/USD w nocy powoli doszedł do poziomu 1,3872, ale znowu, moim zdaniem ta para nie jest w stanie podtrzymać silniejszego trendu kierunkowego w tych okolicach.

Pary krzyżowe jena nadal ciążą ku dołowi po próbie zwyżki na fali apetytu na ryzyko po publikacji protokołu FOMC. Z zainteresowaniem obserwuję poziom 140,00 w EUR/JPY i okolice 100,75 w USD/JPY.

Najważniejsze dane ekonomiczne
• Nowa Zelandia – wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wg BusinessNZ w marcu wyniósł 58,4 pkt. wobec 56,5 pkt. odnotowanych w lutym.
• Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w marcu wyniósł 57% wobec spodziewanych 43% i 47% w lutym.
• Japonia – liczba zamówień na maszyny w lutym spadła o -8,8% m/m i wzrosła +10,8% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio -2,6%/+17,5% oraz +23,6% r./r. odnotowanych w styczniu.
• Australia – zmiana w zatrudnieniu w marcu wyniosła +18,1 tys. wobec przewidywanych +2,5 tys. i +48,2 tys. w lutym.
• Australia – stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,8% wobec przewidywanych 6,1% i 6,1% w lutym.
• Chiny – bilans handlowy w marcu wyniósł +7,7 mld USD w porównaniu z przewidywanym wynikiem +1,8 mld USD i -23 mld USD w lutym.





Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Francja – CPI w marcu (06:45)
• Szwecja – CPI w marcu (07:30)
• Szwecja – średnie ceny domów w marcu (07:30)
• Norwegia – wskaźniki CPI/PPI w marcu (08:00)
• Strefa euro – EBC publikuje raport miesięczny (08:00)
• Wielka Brytania – ogłoszenie decyzji Bank of England (11:00)
• Kanada – indeks cen nowych domów w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Strefa euro – przemówienie Praeta z EBC (13:00)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowy wskaźnik nastrojów konsumentów (Consumer Comfort Survey) wg agencji Bloomberg (13:45)
• Strefa euro – przemówienie Constancio z EBC (18:00)
• Nowa Zelandia – indeks cen domów wg REINZ w marcu (21:00)
• Japonia – Bank of Japan publikuje protokół z posiedzenia z dn. 10-11 marca (23:50)
• Japonia – krajowy CGPI w marcu (23:50)
• Chiny – wskaźnik PPI/CPI w marcu (01:30)