- Jeśli Stany Zjednoczone chcą prężyć muskuły, wykorzystując do tego Ukrainę, to nic dobrego z tego nie wyniknie - podsumował Witalij Czurkin, ambasador Rosji przy ONZ. W opinii Czurkina, Rosji najtrudniej będzie zaakceptować zwiększającą się obecność wojsk NATO w pobliżu granic Federacji.

Moskwa krytycznie ocenia wizytę prezydenta USA w Warszawie. Witalij Czurkin powiedział, że Barak Obama namawiając kraje europejskie do nacisków na Rosję może spowodować wzrost napięcia na arenie międzynarodowej.

Jednocześnie rosyjski dyplomata zaapelował do ukraińskiego prezydenta - elekta Petra Poroszenki o zakończenie operacji antyterrorystycznej na Ukrainie. Podobne opinie wielokrotnie padały w oświadczeniach Kremla i rosyjskiego MSZ.

Moskwa ostrzega, że w przypadku zwiększenia obecności wojsk NATO w krajach wschodniej Europy będzie musiała odpowiedzieć rozmieszczeniem swoich rakiet w obwodach granicznych, między innymi w Kaliningradzie.

Reklama

Po pierwszym dniu wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce rosyjscy dziennikarze zauważyli, że Barack Obama wypowiedział się w pojednawczym tonie o współpracy z Rosją. Dziś w relacjach rosyjskich reporterów dominują ostre cytaty z wypowiedzi Obamy. Między innymi portal „Gazieta.ru” zauważa, że amerykański polityk zarzucił Rosji stosowanie „ciemnej taktyki” wobec Ukrainy oraz agresywne działania wobec władz w Kijowie.

„Nigdy nie zgodzimy się z okupacją Krymu i naruszeniem suwerenności Ukrainy” - cytują wypowiedź Obamy rosyjscy dziennikarze. Podkreślają, że amerykański przywódca już dwukrotnie w Warszawie spotkał się ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. W opinii ekspertów agencji RIA Novosti, warszawskie spotkania Poroszenki z Obamą umocnią pozycję prezydenta Ukrainy wewnątrz kraju.

>>> Jak zmieniało się polskie PKB od czasu przemian? Jak się rozwijaliśmy przez ostatnie 150 lat i jakie są prognozy na przyszłość? Przedstawiamy listę krótkich tekstów i analiz, które pokazują polską wolność w szerokim kontekście. 25 artykułów na 25-lecie: analizy o polskiej gospodarce, które każdy powinien znać

Kommersiant: Obama zapowiedział odbudowę kontaktów z Rosją

„Kommiersant” to jedna z niewielu gazet, które odnotowały wczorajszą wizytę Baracka Obamy w Polsce.
Rosyjski dziennik podkreśla, że w trakcie wizyty w Warszawie amerykański prezydent, po raz pierwszy od rozpoczęcia kryzysu ukraińskiego, wypowiedział się o Rosji w pojednawczym tonie.

Gazeta twierdzi, że Barack Obama przedstawił miedzy innymi warunki, na których Rosja może odbudować zaufanie na świecie, to jest przestrzeganie międzynarodowych norm i wznowienie poprawnych kontaktów z Ukrainą.

- Jednak amerykański prezydent nie zrezygnował ze zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Centralnej i Wschodniej Europie - dodaje dziennik. „Kommiersant” pisze, że prezydent Obama po raz pierwszy od wielu miesięcy wypowiedział się o Rosji jako o kraju, który może być partnerem, odgrywającym znaczącą rolę w stabilizacji sytuacji na Ukrainie.

Gazeta stwierdza również, że zapowiedź amerykańskiej obecności i wsparcia wojskowego zostały dobrze przyjęte przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. W opinii dziennika - Polska i kraje nadbałtyckie liczą, że w ten sposób zostanie wyznaczona „czerwona linia”, której nie przekroczą rosyjskie wojska.

>>> Transformacja prowadzona na dużą skalę ma swoją cenę. Decyzje z okresu terapii szokowej przemeblowały polską scenę polityczną, wykreowały milionerów i korporacyjną klasę robotniczą. Nowe oblicze współczesnej Polski. Oto jej charakterystyczne cechy

Niemcy: eksperyment wolność zakończył się dla Polski sukcesem

Wizyta Baracka Obamy w Polsce zdominowała pierwsze strony największych niemieckich gazet. Przypominając o przypadającej dziś rocznicy wyborów czerwcowych, komentatorzy za Odrą piszą o przełomowym punkcie w historii i o początku końca komunizmu.

Jak czytamy w "Sueddeutsche Zeitung", Polska i inne wschodnie kraje NATO z zadowoleniem przyjmują zapewnienia Stanów Zjednoczonych o ich zaangażowaniu w bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważa jednak, że dotychczasowe kroki Waszyngtonu mają raczej symboliczny charakter i służą uspokojeniu nerwów w krajach, które czują się zagrożone przez Moskwę. Pisząc o 25. rocznicy wyborów czerwcowych komentator gazety ocenia, że minione ćwierćwiecze nie było dla Polski łatwe. Ale eksperyment wolność zakończył się dla Polski sukcesem. "Wybory z 4 czerwca były przełomowym momentem w historii”- podkreśla.

Dziennik „Bild” publikuje z okazji rocznicy wywiad z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent mówi w nim, że czerwcowe wybory były kamieniem, który uruchomił lawinę w krajach środkowo-wschodniej Europy, doprowadzając do upadku komunizmu.

Włoskie media: szczyt prezydentów krajów zagrożonych kryzysem

Włoskie media z uwagą śledzą wizytę Baracka Obamy w naszym kraju i podkreślają jej związek z 25. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności. Różnie jest interpretowana zapowiedź wzrostu wojskowego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w krajach należących kiedyś do Układu Warszawskiego.

W obliczu nowego rosyjskiego zagrożenia - pisze rzymska "La Repubblica", Polska chciałaby mieć stałe bazy NATO na swoim obszarze, Biały Dom, jak na razie, woli zwiększyć liczebność oddziałów, które będą się wymieniać. Dziennik zwraca uwagę, że warszawski etap wizyty w Europie Baracka Obamy przekształcił się w szczyt prezydentów krajów, które były niegdyś w strefie wpływów Moskwy, a dziś najbardziej obawiają się eskalacji kryzysu ukraińskiego.

"Corriere della Sera" twierdzi, że amerykański prezydent skorzystał z pobytu w Warszawie, by odpowiedzieć na zarzuty dotychczasowej uległości wobec Rosji, powątpiewa jednak, czy "prężenie muskułów" przez niego zadowoliło Polaków, czekających na bazy.

Największy włoski dziennik odnotowuje też kolejny apel szefa administracji amerykańskiej do zachodnich sojuszników, by nie zmniejszali wydatków na obronę i wzięli przykład z Polski, która ma zamiar zwiększyć je do dwóch procent produktu krajowego brutto.

Prasa w USA: Obama przedstawił Polskę jako model dla Ukrainy

"Obama przyrzeka bronić wolności w Europie" - pisze o przemówieniu Baracka Obamy w Warszawie dziennik Washington Post. W amerykańskich mediach wizyta prezydenta USA w Polsce została jednak przyćmiona przez kontrowersje związane z wymianą jeńców z talibami.

Dziennik Washington Post cytuje słowa Baracka Obamy, który przypominając, jak często Polska była porzucana przez przyjaciół, zapewnił o niezachwianym zobowiązaniu do obrony naszego kraju przez Stany Zjednoczone i NATO. "W przemówieniu, które jest filarem jego podróży do Europy, uderzające było jednak nie tyle kolejne zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie, co przesłanie o wsparciu demokratycznych aspiracji na świecie" - pisze waszyngtoński dziennik.

Z kolei New York Times podkreśla, że Barack Obama przedstawiał Polskę jako model dla Ukrainy. Dziennik zwraca uwagę, że dochód na głowę mieszkańca w Polsce wynosi obecnie 14 tysięcy dolarów rocznie, podczas gdy na Ukrainie tylko 3600 dolarów.

Wizyta Baracka Obamy w Polsce nie jest jednak najważniejszą wiadomością w amerykańskich mediach. Od trzech dni główny temat to zwolnienie przez talibów amerykańskiego żołnierza Bowe Bergdahla w zamian za 5 więźniów Guantanamo. Sprawa ta budzi w USA spore kontrowersje tym bardziej, że Bergdahl samowolnie oddalił się z amerykańskiej bazy, a niektórzy nazywają go dezerterem.