Są problemy techniczne, ale zobowiązanie pozostaje - umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą ma być podpisana pod koniec miesiąca.. Unijni ambasadorowie odłożyli ostateczną i formalną decyzję w tej sprawie do przyszłego tygodnia.

27 czerwca -to wciąż obowiązująca data podpisania części handlowej umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą - taką mówią dyplomaci w Brukseli. Wtedy, na marginesie unijnego szczytu, podpisy pod dokumentami mają także złożyć przedstawiciele władz Mołdawii i Gruzji.

>>> Czy Polska na tle UE pobiera od obywateli duży podatek VAT? Ile wynoszą wpływy do budżetu poszczególnych państw? Ile wynoszą wpływy z podatku VAT w Unii Europejskiej? [WYKRES DNIA]

Wątpliwości prawne i nerwowa atmosfera

Reklama

Jednak w przypadku Ukrainy pojawiły się wątpliwości prawne, co wprowadziło nerwową atmosferę, że cały proces może być wstrzymany. Powodem jest niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie umowy Unii z Filipinami dotyczące błędnych zapisów o wyłączeniu Wielkiej Brytanii, Danii i Irlandii z niektórych unijnych polityk. A ta sama formuła została użyta w umowie z Ukrainą.

Teraz trwają gorączkowe konsultacje z prawnikami i poszukiwania możliwości rozwiązania problemu. Dyplomaci podkreślają, że wszystkie kraje, nawet te, które w przeszłości były niechętne podpisaniu umowy z Kijowem, teraz mówią, że to sprawa pilna w związku z rosyjską presją i próbami destabilizacji sytuacji na Ukrainie.

>>> Państwo Środka intensywnie buduje sztuczne wysypy, które mogą zmienić układ sił na Morzu Południowochińskim.Chiński sposób na dominację w regionie? Budowa sztucznych wysp