Obserwowany trend boczny powinno się jednak traktować jako element nowego cyklu. Aprecjacja TRY rozpoczęta w końcu stycznia po tym jak tamtejszy bank centralny radykalnie podniósł stopy procentowe, aby powstrzymać odpływ kapitału wywołany aferami politycznymi zakończyła się na początku maja, kiedy to rynek zaczął antycypować możliwość szybszego schodzenia w dół ze stopami procentowymi. I tak 22 maja główna stopa została obniżona o 50 p.b do 9,50 proc. Kolejny ruch nastąpił 24 czerwca i był silniejszy – o 75 p.b. do 8,75 proc. Kolejne posiedzenie zaplanowano na przyszły tydzień (17 lipca) i nie wyklucza się obniżki o 50 p.b. do 8,25 proc. Co ciekawe na rynku nie wyklucza się, że stopy procentowe będą spadać w kolejnych miesiącach (nawet do 4 proc. za rok). Zagrożeniem dla tego scenariusza byłyby wyraźne wzrosty ceny ropy przekładające się na podbicie cen energii, czy też niestabilność polityczna – tutaj problemem mogą okazać się aspiracje Kurdów do utworzenia własnego państwa, którzy tym razem mogą zyskać większą przychylność społeczności międzynarodowej ze względu na sytuację w Iraku. Wydaje się, że TCMB powinien też uwzględnić fakt możliwego wyraźniejszego zaostrzenia retoryki, a w końcu też polityki przez amerykański FED (począwszy od jesieni retoryka, najpóźniej w połowie 2015 r. podwyżki), co może doprowadzić do spadku zainteresowania rynkami wschodzącymi i odpływu kapitałów z Turcji.

W krótkim okresie rewolucji w notowaniach EUR/TRY raczej nie będzie, a rynek ma szanse czasowo opuścić dołem konsolidację 2,8850-2,92 i być może przetestować okolice 2,8750. Wskaźniki pokazują jednak, że o zejście niżej może być trudno. Średnioterminowa perspektywa zakłada raczej osłabienie się TRY w relacjach do EUR i USD ze względu na działania TCMB, a zwłaszcza nastawienie FED. Jeżeli przyjąć, że zaczniemy realizować korektę ruchu spadkowego styczeń-maj, to naturalnym celem stają się okolice 2,98 i dalej 3,01 dla EUR/TRY.

W przypadku USD/TRY wsparcia to 2,11 i 2,09. Pole do odreagowania jest większe, niż w przypadku EUR/TRY. Kilku(nasto) miesięczna perspektywa to 2,17-2,18 i 2,25-2,26.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.