Wyrażono też pewne obawy w związku ze stabilnością finansową – jestem nieco zaskoczony, że rynek nie zwrócił na to większej uwagi. Być może jednak to właśnie z powodu braku poczucia, że FOMC jest gotowy zrobić coś więcej, niż tylko „odnotować swe obawy”, gdy rynek bardziej gruntownie przeanalizował treść protokołu, kurs kontraktów terminowych na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej na czerwiec 2015 r. nieznacznie wzrósł.

Wniosek: rynek uznał, że „minutki” mają wydźwięk raczej gołębi. Ja jednak jak na razie nie widzę, by miało to jakieś większe znaczenie. Przygotujmy się na to, że reakcja inwestorów na zeznania składane przez Yellen w przyszłym tygodniu (wtorek i środa) przed Kongresem może być większa.

Raport z australijskiego rynku pracy

Podawana w nagłówkach liczba nowych etatów była nieco lepsza od oczekiwań, a notowania AUD skoczyły w górę po pojawieniu się tej informacji. Wyniki w poszczególnych komponentach opisujących zmianę liczby etatów były jednak mniej pozytywne, gdyż praktycznie cały przyrost dotyczył zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Co gorsza, stopa bezrobocia wróciła do szczytu z tego cyklu na poziomie 6%, zamiast pozostać na dotychczasowym poziomie 5,9%. Optymiści mogą mówić, że wynika to z wyższego wskaźnika aktywności zawodowej, gdyż więcej osób wraca na rynek pracy, ale zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące. Jak na razie informacje te odbiły się na AUD niekorzystnie.

Reklama

Wniosek: powyższe informacje mogą na razie powstrzymać umacnianie się AUD; po tej publikacji niedźwiedzie mogą stać się nieco bardziej agresywne, zwłaszcza jeśli inwestorzy nie będą pewni, czy chcą podejmować ryzyko – czekamy na dojście do wsparcia na 0,9320. Sytuacja na EUR/AUD również jest dość interesująca – patrz wykresy poniżej.

AUD/USD

Po opublikowanych w nocy danych o zatrudnieniu AUD/USD znalazł się w centrum zainteresowania – jeśli na zamknięciu kurs będzie taki, jak w tej chwili lub niższy, będziemy mieć klasyczny schemat zmiany kierunku na spadkowy, po kilku dniach powolnego wznoszenia się od ważnego wsparcia na 0,9320. Dojście do tego poziomu może otworzyć drogę do testu minimów na 0,9200 i być może dalszych spadków.

EUR/AUD

Interesujące są wzrosty na EUR/AUD po publikacji kiepskich danych o zatrudnieniu. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że EUR będzie sobie dobrze radził ze względu na „świetną płynność”, jeśli nastąpi wyprzedaż spowodowana zmianą apetytu inwestorów na ryzyko. Rynek zajmuje sporo krótkich pozycji w EUR, jest to teraz popularna konsensusowa koncepcja inwestycyjna. W każdym razie bessa na EUR/AUD skończyła się na dobre, dopóki nie zaprzeczą temu fakty; niedźwiedzie będą się martwić, jeśli notowania wykroczą ponad poziom 1,4600.

Co dalej?

Ważne poziomy: dla EUR/USD poziom 1,3650 wydaje się bardzo istotny (zniesienie Fibonacciego do 61,8%) – dla podtrzymania tendencji spadkowej wolałbym, by kurs utrzymał się niżej. Na GBP/USD wczorajsza próba zawrócenia z powrotem do góry nie będzie wyglądać przekonująco, jeśli zejdziemy poniżej 1,7120 lub okolic (w chwili, gdy to piszę, znajdujemy się bardzo blisko tych rejonów). USD/JPY – niedawne minimum to 101,23, ale ważniejszym poziomem nadal jest 100,75.

Dziś odbyło się posiedzenie Bank of England, na którym nie zapadły decyzje o zmianach w polityce, w związku z czym bank nie opublikował też komunikatu.

Z innych zagadnień zwróćcie uwagę na dynamikę CPI w Szwecji, istotną dla EUR/SEK – w chwili obecnej dla Riksbank jest to najważniejszy wskaźnik. Również Norwegia podała swój wskaźnik CPI, a notowania jej waluty miały szansę mocno zareagować na ewentualną negatywną niespodziankę. Następnie poznamy jeszcze jak zwykle cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Bądźcie ostrożni.

Najważniejsze dane ekonomiczne
• Nowa Zelandia – wskaźnik PMI dla przemysłu wg BusinessNZ w czerwcu wyniósł 53,3 pkt. wobec 52,6 pkt. odnotowanych w maju.
• Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w czerwcu wyniósł 53% wobec przewidywanych 55% i 56% w maju.
• Japonia – krajowy wskaźnik PPI w czerwcu wzrósł o +0,2% m/m i +4,6% r./.r wobec przewidywanych odpowiednio +0,1%/+4,5% i +4,4% r./r. w maju.
• Japonia – liczba zamówień na maszyny w maju zmalała o -19,5% m/m i -14,3% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,7%/+10,1% oraz +17,6% r./r. w kwietniu.
• Australia – zmiana w zatrudnieniu w czerwcu wyniosła +15,9 tys. wobec przewidywanych +12 tys. i -5,1 tys. w maju.
• Australia – stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,0% wobec przewidywanych 5,9% i 5,9% w maju.
• Chiny – bilans handlowy w czerwcu wyniósł +31,56 mld dolarów wobec przewidywanych +36,95 mld i +35,92 mld w maju.
• Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów w czerwcu wyniósł 41,1 pkt. wobec przewidywanych 40 pkt. i 39,3 pkt. w maju.







Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Szwecja – dynamika CPI w czerwcu (07:30)
• Norwegia – dynamika CPI i PPI w czerwcu (08:00)
• Wielka Brytania – saldo obrotów towarowych w maju (08:30)
• Wielka Brytania – Bank of England ogłasza stopy procentowe/ docelowy poziom skupu aktywów (11:00)
• Kanada – indeks cen nowych domów w maju (12:30)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Stany Zjednoczone – cotygodniowy indeks nastrojów konsumentów wg Bloomberga (Consumer Comfort Index) (13:45)
• Stany Zjednoczone – przemówienie George z Rezerwy Federalnej (17:15)
• Stany Zjednoczone – przemówienie Fishera z Rezerwy Federalnej (20:30)