Puls Biznesu

Fiskus chce mieć haka na każdego

Fiskus obiecywał małym firmom spokojny sen, jednak w projekcie zmian w ordynacji umieścił klauzulę, która im zagraża

Po wielomiesięcznych przymiarkach Ministerstwo Finansów (MF) opracowało projekt zmian w ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że klauzula do zwalczania unikania opodatkowania (zwana też klauzulą obejścia prawa) będzie miała zastosowanie wobec każdej firmy, nawet najmniejszej. Wcześniej resort finansów zapowiadał, że klauzula będzie nakładana tylko na największe firmy, które dzięki tzw. agresywnej optymalizacji i sztucznym konstrukcjom prawnym uzyskują znaczne korzyści podatkowe.

Reklama

Czytaj więcej >>>

PKO BP zrobił brokerom test odporności

Bank obciął prowizje dla pośredników i podniósł ceny kredytu. Przykręca kurek z kredytami, bo zaczął nadmiernie rosnąć w hipotekach

Z prawie 9 mld zł kredytów mieszkaniowych, które w pierwszym kwartale trafiły do klientów, blisko 40 proc. przeszło przez pośredników kredytowych. PKO BP jako największy dostawca hipotek na rynku ma rozbudowaną sieć własnych oddziałów, ale ostatnio wolumeny sprzedaży przez brokerów poszybowały do 60 proc. PKO przyciął im więc wynagrodzenie. Czytaj więcej >>>

Kryzys pomoże szerzej otworzyć się na świat

Skoro eksport na Ukrainę i do Rosji spadł o 25 proc., to trzeba szukać klientów gdzie indziej. Resort gospodarki wybrał 11 rynków.

Kraje, które będą celem podbojów polskich przedsiębiorców, są mocno od siebie oddalone: Azerbejdżan, Indie, Malezja, Serbia, etc. Nadchodzą misje dla kontrahentów i dziennikarzy, ministerstwo w przetargu wykonawcę działań promocyjnych, program ruszy we wrześniu i potrwa 6 mies.

Czytaj więcej >>>

Wierzyciele chcą wybierać komornika

Windykacja: Rząd uznał, że trzeba ograniczyć możliwości wyboru komornika Zamiast polepszyć, to pogorszy skuteczność odzyskiwania należności — ostrzegają przedsiębiorcy

Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Tragedia nad Donbasem

Jeśli się okaże, że to rosyjscy separatyści zestrzelili samolot Malaysia Airlines, świat odwróci się od Moskwy.

W poniedziałek w rejonie katastrofy rosyjscy rebelianci zestrzelili ukraiński samolot transportowy AN-26. W środę sami przyznali się do zestrzelenia dwóch ukraińskich myśliwców SU-25 (władze w Kijowie potwierdziły zestrzelenie jednej maszyny). Igor Striełkow, samozwańczy minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej, pochwalił się na swoim profilu w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte, że jego ludzie właśnie zestrzelili w tym samym miejscu ukraiński wojskowy samolot transportowy AN-26.

Czytaj więcej >>>



Rosja: Nowe sankcje USA skomplikują nasze relacje

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjskie firmy i banki jeszcze bardziej skomplikują relacje rosyjsko-amerykańskie - powiedział agencji Interfax wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Czytaj więcej >>>

Do Polski nadciąga fala przejęć

Pierwsze półrocze obfitowało w transakcje w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. U nas ciekawie się zrobi jesienią.

Ponad 900 mld dol. warte były transakcje fuzji i przejęć (M&A) zawarte na świecie w I półroczu 2014 r. w pięciu kluczowych segmentach: TMT (technologia, media i telekomunikacja), farmaceutyczno-medycznym, energetycznym, dóbr konsumenckich oraz finansowym – wynika z raportu międzynarodowej kancelarii Allen & Overy. Zdecydowanie najwięcej dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Zawarto tam aż 41 proc. wszystkich globalnych transakcji. Na drugim miejscu uplasowała się Europa Zachodnia z 29 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast tylko 2 proc Drugie półrocze zapowiada się ciekawiej, są duże szanse na duże transakcje oraz większą aktywność inwestorów.

Czytaj więcej >>>



Gazeta Wyborcza

A gdyby Tusk wybrał Europę? Władza dla PiS i Korwin-Mikkego [Możliwe scenariusze]

Donald Tusk na "prezydenta" UE, bo ma małe szanse na trzecią kadencję premiera w Polsce. Po wyborach w 2015 r. władzę weźmie PiS z Korwin-Mikkem, ale nie przetrwają całej kadencji. A po tym - gdy kończy się kadencja w UE - Tusk wraca do gry.

Czytaj więcej >>>

Kto zestrzelił boeinga 777? Rosjanie przechodzą do kontrofensywy, chcą zrzucić winę na Kijów

Malezyjski boeing został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, zginęło 295 osób. Władze w Kijowie oskarżają prorosyjskich separatystów

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na pokładzie było 295 osób, w tym 154 Holendrów. Nie wiadomo, czy lecieli nim też Polacy. Kontrolerzy lotu utracili kontakt z samolotem, gdy był na wysokości ponad 10 km i zaczął gwałtownie zniżać się nad wschodnią Ukrainą.

Czytaj więcej >>>

CBA szukało złota u posła Jana Burego. Według śledczych, mógł dostać sztabkę za załatwienie nominacji na sędziego

Prokuratura i CBA podejrzewają, że Jan Bury, szef klubu PSL, dostał sztabkę złota za załatwienie nominacji sędziowskiej dla córki znajomego biznesmena z Leżajska na Podkarpaciu. Tyle że do dziś nie jest ona sędzią

Czytaj więcej >>>

Waszyngton uderzył w Kreml nowymi sankcjami

W czwartek spadły kursy akcji na giełdzie w Moskwie. Inwestorów przeraziły nowe sankcje USA i Unii Europejskiej.

W czwartek o północy Barack Obama ogłosił nowe sankcje na Rosję za podtrzymywanie konfliktu na Ukrainie. Po raz pierwszy sankcje uderzą w interesy wielkich rosyjskich koncernów. Na czarnej liście znalazły się największy rosyjski koncern naftowy Rosnieft, największa w Rosji prywatna firma gazowa Novatek, powiązany z Gazpromem bank Gazprombank oraz rządowy bank rozwoju VEB. A także osiem firm zbrojeniowych.

Te koncerny tworzą biznesowe zaplecze Kremla. Szefem Rosnieftu jest Igor Sieczin, jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Głównym udziałowcem Novateku jest zaprzyjaźniony z Putinem oligarcha Giennadij Timczenko, a wspólnikiem Gazprombanku - Jurij Kowalczuk, "kasjer" Kremla.

Czytaj więcej >>>

Związki zawodowe na poczcie: będzie wojna totalna?

- Prezes nas poinformował, że stanowiska menedżerskie opłaca poniżej stawek rynkowych w przeciwieństwie do pracowników eksploatacyjnych i listonoszy. To kompromitujące. Czy 2,7 tys. brutto za pracę listonosza to powyżej średniej na rynku? - pyta szef pocztowej "Solidarności".

Czytaj więcej >>>

Nagrywanie negocjacji biznesowych to tendencja narastająca od lat

Przedsiębiorcy o nagrywaniu negocjacji mówią od dawna. Seria ujawnionych nagrań z politykami nie stanowiła w tym środowisku zaskoczenia. Niektóre historie przeszły do środowiskowej legendy. Opowiadano np. o obyczaju jednego z najbogatszych Polaków, który potrafił w trakcie negocjacji rzucić nową propozycją i proponował, że zostawi kontrahentów, by to przedyskutowali. A w sali działał system kamer i mikrofonów. Metoda wydawała się skuteczna do dnia, gdy jeden z biznesmenów po uzgodnieniu szczegółów zakrzyknął: "No to, stary, wracaj do nas!".

Czytaj więcej >>>

Polska The Times

Prokuratura, służby, politycy i strzelanie do dziecka w wózku

Rzecz o dwóch prokuratorskich akcjach, które zaszkodziły rządowi i jednej, która nie zaszkodziła, bo politycy w porę zainterweniowali. Oraz o tym, że interwencja oznacza, że najważniejsze osobyw kraju s

W Iraku z demokracją kojarzą się chaos i śmierć

Nie było powodu, żeby polscy żołnierze ginęli w Iraku - uważa prof. Marek Dziekan, arabista. - Nie wiem, czy bez tej interwencji byłoby lepiej, bo wydarzenia tam są trudne do przewidzenia, ale Irakijczycy sami tworzyliby swoją historię.