Natomiast największe amerykańskie stacje telewizyjne i gazety nie przyjęły zaproszenia władz Rosji, aby odwiedzić ukraińskich żołnierzy, którzy schronili się po stronie rosyjskiej.



Amerykański koncern produkujący napoje gazowane był jednym z największych reklamodawców w rosyjskich stacjach telewizyjnych. Jednak firma zdecydowała się zerwać kontrakty, w związku z sankcjami nałożonymi na jednego z rosyjskich oligarchów Jurija Kowalczuka. Według „Kommiersanta” reklamy popularnych napojów znikną z tych stacji, które są finansowo związane z biznesmenem i bankiem „Rossija”. Chodzi między innymi o: REN TV i „Piatoj Kanał”.



Wczoraj prezydent Rosji polecił ministrom przygotowanie odpowiedzi na zachodnie sankcje. Jak zaznaczył Władimir Putin, retorsje nie powinny zaszkodzić rodzimej gospodarce.

>>> Polecamy: Zachód poniósł klęskę? Coraz więcej przywódców działa jak Putin

Rosja poradzi sobie bez zachodnich towarów

Do takich wniosków dochodzi „Rossijskaja Gazieta”. W opinii tego rządowego dziennika, Rosję czeka reforma rynku produktów spożywczych i obniżka cen.

Gazeta wylicza kraje, które zostały objęte ograniczeniami w handlu z Rosją. Najwięcej zakazów rosyjskie służby fitosanitarne wprowadziły wobec Ukrainy. Na drugim miejscu jest Polska z embargiem na owoce i warzywa. „Rossijskaja Gazieta” przypomina, że już od dawna obowiązuje też embargo na unijną wieprzowinę. „Cóż zrobić skoro jakość nie taka i jak, to mówią zdrowie ważniejsze” - komentuje dziennik.

>>> Co Polska eksportuje do Rosji? Zobacz szczegółowe dane

Eksperci cytowani przez gazetę przekonują, że Rosjanie nie mają powodów, aby obawiać się zmniejszenia podaży produktów spożywczych, ani wzrostu ich cen. W ich opinii, zakazane towary zostaną zastąpione rodzimą produkcją lub importem z innych krajów. „Polskie jabłka można zamienić francuskimi lub południowoamerykańskimi” - cytuje gazeta rzecznika Rossielhoznadzoru Aleksieja Aleksiejenkę. Urzędnik dodaje, że konsekwencją obecnych wydarzeń może być rekonstrukcja rosyjskiego rynku i nawet obniżenie cen niektórych towarów.