Była ona reakcją na raport Fed San Francisco, w którym zamieszczono wyniki badań, z których wynikało, że członkowie Fed widzą możliwości podwyżek stóp wcześniej niż spodziewają się tego inwestorzy. W reakcji na to oraz brak negatywnych informacji z Ukrainy po zawieszeniu broni, rentowność DE10Y wzrosła powyżej 1,0%, zaś US10Y powyżej 2,50%, poziomów nienotowanych odpowiednio od połowy i początku sierpnia br. W skali całego dnia krzywa niemiecka przesunęła się o 6 pb. w górę w segmencie 10Y, 3 pb. w segmencie 5Y oraz pozostała bez zmian w segmencie 1Y. W przypadku papierów amerykańskich ruch w górę wyniósł 3-4 pb. na całej długości krzywej. W podobnej skali, co papiery niemieckie, przesunęły się krzywe włoska i francuska.

Polskie instrumenty stopy procentowej podążały we wtorek za długiem niemieckim, jednak skala przeceny była istotnie wyższa niż papierów niemieckich. W ciągu całego dnia krzywa przesunęła się w górę o 13 pb. w segmencie 5-10Y i 4-6 pb. w segmencie 1-4Y. W podobnej skali zmiana miała miejsce w segmencie 2-4Y krzywej IRS, podczas gdy segment 5-10Y przesunął się o 1 pb. mniej. Na rynku obligacji i IRS praktycznie żadnego wrażenie nie zrobiła wypowiedź J. Osiatyńskiego z RPP. Powiedział on, że w październiku jest najwyższy czas, by RPP obniżyła stopy, po tym jak obniżka kosztu pieniądza w strefie euro zmniejszyła konkurencyjność polskich eksporterów. Dodał on, że byłby zwolennikiem bardziej zdecydowanego cięcia stóp w październiku, tak by polityka została złagodzona maksymalnie w dwóch ruchach. Wyceny kontraktów FRA zareagowały na tę jawną deklarację głosowania za 50-punktową redukcją w październiku, przesunięciem w dół stawek 1X4 i 2X5. Pozostała część krzywej próbowała dogonić, krzywą IRS.

W naszej opinii brak będzie w najbliższych dnia impulsów, które mogłyby przyczynić się do korekty wtorkowej wyprzedaży na rynku długu. Spodziewane nieco lepsze od konsensusu dane o produkcji przemysłowej z Francji i Włoch oraz dane o sprzedaży detalicznej w USA będą w umiarkowanie negatywnym stopniu wpływać na wycenę krajowych papierów skarbowych oraz wyceny papierów na rynkach bazowych. W przypadku polskich skarbówek zmianę trendu powinna przynieść publikacja danych o inflacji z kraju na początku tygodnia. Sądzimy, że istnieje ryzyko odczytu wyraźnie poniżej konsensusu, co może przełożyć się na kolejną próbę pełnego zdyskontowania łącznej skali obniżek stóp w 100%. Efekt ten będzie naszym zdaniem najsilniej oddziaływał na krótki koniec krzywej obligacji i IRS oraz na krzywą FRA. Dłuższy koniec krzywej prawdopodobnie pozostanie stabilny, zaś jego pewien ruch w dół może zostać wygenerowany dopiero w kolejnych dniach tygodnia, w reakcji na słabsze dane ZEW i dane o produkcji przemysłowej za sierpień w kraju.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama