Jak dowiedział się serwis Forsal.pl zarząd warszawskiej GPW nie kupi wiedeńskiej giełdy.

Jak dowiedział się serwis Forsal.pl zarząd warszawskiej GPW nie jest zainteresowany kupnem wiedeńskiej giełdy.

- Zarząd giełdy zdecydował, że koncentruje się na polskim rynku kapitałowym i pełne wykorzystanie jego potencjału. Nie bierzemy pod uwagę aliansu kapitałowego z CEESEG AG - powiedział Paweł Tamborski prezes gieldy. Dodał, że celem giełdy jest rozwój organiczny i wzmacnianie jej międzynarodowej pozycji. Przekonywał, że GPW pozostaje otwarta na współpracę z różnymi podmiotami w regionie i podejmie działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności Europy Środkowo- Wschodniej

- Giełda nie wyklucza powrotu do koncepcji aliansu kapitałowego z CEESEG AGw bliżej nieokreślonej przyszłości - dodał Tamborski.

Prezes uchylil się od odpowiedzi na pytanie czy odejście od koncepcji wyszło ze strony przedstawicieli polskiej giełdy czy członków CEESEG.

Przypomnijmy. Gdy w lipcu tego roku mianowano nowego prezesa GPW, wśród jego celów strategicznych eksperci wymieniali właśnie połączenie giełdy warszawskiej z wiedeńską. Miały one połączyć się tak, by stworzyć środkowo-europejską platformę rynku kapitałowego.

- Jeśli nowy prezes giełdy będzie tę strategie realizował, to zarówno rynek polski jak i środkowo europejski na tym zyskają -mówił wtedy Andrzej Sadowski. Dodał, że naszego obszaru Europy bez wątpienia brakuje integratorów by stworzyć poważną alternatywę dla rynku chociażby we Frankfurcie.