Dochodowości przesuwały się w górę pomimo negatywnego zaskoczenia danymi o inflacji producenckiej w Eurostrefie (PPI r/r spadł z minus 1,3% w lipcu do minus 1,4% w sierpniu) oraz danymi o zamówieniach w USA. W efekcie krzywa amerykańska przesunęła się w górę o 2 pb. w segmencie 10Y, zaś niemiecka w podobnej skali na całej swojej długości. Kierunku ruchu krzywych nie zmieniło także najbardziej oczekiwane wydarzenie przez inwestorów, którym była konferencja EBC. W trakcie konferencji prezes M. Draghi rozczarował rynki brakiem zasygnalizowania rozszerzenia programu stymulacji monetarnej (w tym brakiem propozycji zakupów papierów rządowych) mimo coraz gorszej kondycji Eurostrefy. Na koniec sesji zarejestrowane w ciągu dnia wzrosty dochodowości zostały całkowicie zneutralizowane w reakcji na spadki na giełdach w USA.

Krajowy rynek długu w pierwszej części dnia pokazał niewielkie odreagowanie po środowych spadkach dochodowości. Poza konferencją EBC istotnym wydarzeniem na lokalnym rynku była aukcja zamiany obligacji. Na aukcji MF sprzedało 3,74 mld PLN papierów, lokując odpowiednio 1 902,8 mln PLN obligacji WZ0124, 1 541,0 mln PLN DS0725 i 296,1 mln PLN WS0428. Ceny na aukcji były nieznacznie niższe niż bieżące wyceny rynkowe, jednak w wypadku papierów WZ0124, MF udzieliło mniejszego „rabatu” od ceny rynkowej, niż w wypadku DS0725 i WS0428. Po aukcji miała miejsce nieznaczna przecena, przy czym jej źródeł można upatrywać w czynnikach globalnych (przecena niemieckich Bundów). W przypadku papierów WZ0124 i DS0725 bid to cover ratio było zbliżone do poziomów z aukcji zamiany we wrześniu. Popołudniowa przecena DE10Y i US10Y związana z rozczarowaniem propozycjami EBC i korekta tego ruchu po otwarciu rynku w USA, nie miała już wpływu na krajowe papiery.

W piątek spodziewamy się powrotu krajowych rentowności do trendu spadkowego, w czym pomóc powinny złe nastroje na światowych rynkach oraz spadające ceny surowców. Zniżki dochodowości powinny uzyskać wsparcie ze strony, w naszej opinii dalej zniżkujących, danych PMI-usługi z Eurostrefy. Dodatkowo krajowe obligacje mają szansę na dodatkowy pozytywny impuls ze strony indeksu nastrojów ISM-sektora usługowego z USA. Naszym zdaniem tak dane z rynku pracy, jak i dane ISM-usługi mają znikome prawdopodobieństwo zaskoczyć pozytywnie.

W perspektywie przyszłego tygodnia większych ruchów możemy spodziewać się na krzywej FRA, gdzie konferencja RPP powinna nasilić oczekiwania inwestorów na głębszą niż 100-punktową skalę cięć stóp w kraju.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.