Grafen wytrzymywał nawet dziesięciokrotnie większą energię niż stal, jeśli chodzi o pochłanianie energii silnych uderzeń. Amerykańscy naukowcy odkryli, że grafen świetnie się nadaje do wykorzystywania w kamizelkach kuloodpornych - informuje magazyn „Science”.

Nowoczesny materiał - grafen - może być wykorzystany do produkcji kamizelek kuloodpornych. Tak twierdzą amerykańscy naukowcy, których publikację zamieszcza tygodnik „Science”.

Cieniutkie jak atom warstwy grafenu mogą być lepsze od stali, jeśli chodzi o pochłanianie energii silnych uderzeń. Wskazują na to wyniki eksperymentów. Podczas testów naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts strzelali „mikronabojami” w płachty grafenu. Były one ułożone warstwowo - od dziesięciu do stu takich warstw na raz.

Okazało się, że grafen wytrzymywał nawet dziesięciokrotnie większą energię niż stal. Mikronaboje pozostawiały jednak duże dziury, dlatego naukowcy mówią, że nowoczesne kamizelki kuloodporne powinny też zawierać jakiś dodatkowy materiał kompozytowy. Zdaniem ekspertów grafen to materiał przyszłości: jest elastyczny, wytrzymały i przewodzi prąd. Może zrewolucjonizować elektronikę i inne technologie.

>>> Czytaj też: Francja i Wielka Brytania stworzą samolot bojowy przyszłości. Projekt za 633 mln zł [GALERIA]