Już w listopadzie Bruksela obiecała, że podejmie kroki w tym zakresie. Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem podkreśliła, że Komisja po raz pierwszy zdecydowała się ujawnić konkretne propozycje dotyczące dwustronnego porozumienia w czasie trwających negocjacji.

"Propozycji prawne porozumienia jakie opublikowaliśmy dziś pokazują co Unia Europejka chce osiągnąć w ośmiu dziedzinach dotyczących m.in. w bezpieczeństwa żywności, spraw celnych, barier technicznych w handlu czy małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto opublikowaliśmy dokumenty przedstawiające nasze stanowiska negocjacyjne dotyczące inżynierii, motoryzacji czy trwałego rozwoju. Z racji, że nie każdy jest prawnikiem lub ekspertem w sprawach handlowych opublikowaliśmy także teksty, napisane bardziej przystępnym językiem, wyjaśniające nasze stanowiska negocjacyjne" - powiedziała komisarz.

Dotychczas odbyło się siedem rund rozmów Brukseli z Waszyngtonem w sprawie umowy TTIP. Malmstroem nie chciała przesądzać kiedy negocjacje mogą się zakończyć. Wyraziła jednak nadzieję, że "szkielet" porozumienia będzie gotowy do końca tego roku. Unijno-amerykańskie porozumienie ma się przyczynić do utworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu.

>>> Czytaj tez: Co UE chce importować z USA? Przedstawiamy wady i zalety traktatu o wolnym handlu [WYWIAD]

Reklama