Z kolei na rynkach tych surowców, które były notowane za oceanem, sytuacja była raczej spokojna. Zmiany cen metali nie przekraczały pół procenta, a relatywnie spokojnie było także na rynkach surowców energetycznych.

Złoto pod presją podaży

Notowania złota wciąż znajdują się pod presją podaży, nawet pomimo niepokojących informacji dotyczących negocjacji ws. Grecji. Rozmowy przedstawicieli unijnych instytucji z politykami z tego południowoeuropejskiego kraju póki co nie przyniosły kompromisu. Ten fakt negatywnie wpływa na wycenę wspólnej europejskiej waluty, a tym samym – jest wsparciem dla amerykańskiego dolara.

To właśnie siła dolara jest czynnikiem, który w największym stopniu wywiera obecnie presję spadkową na notowania złota. Metal ten jest, w porównaniu z innymi surowcami, w dużym stopniu skorelowany z wartością amerykańskiej waluty, co wynika z traktowania złota przez wielu inwestorów jako zabezpieczenia przed spadkiem wartości papierowego pieniądza.

Reklama

Warto wspomnieć, że obecnie na cenę złota wpływa ważny czynnik w postaci zbliżających się obchodów Nowego Roku Księżycowego w Chinach. Świętowanie rozpocznie się już jutro i będzie trwało tydzień – co na rynku złota oznacza tydzień nieobecności chińskich konsumentów i inwestorów. Co ważne, ostatnie lata pokazały, że popyt na złoto w Chinach jest ożywiony właśnie przed obchodami Nowego Roku, natomiast już po nich wyraźnie maleje. Nic nie wskazuje na to, aby bieżący rok miał być w tej kwestii wyjątkiem.

Cena srebra poniżej 17 USD za uncję

Pod analogiczną presją podaży znajdują się notowania srebra. Dzisiaj cena tego kruszcu dynamicznie kieruje się w dół, spadając tym samym z powrotem poniżej poziomu 17 USD za uncję.

Notowania srebra poruszają się analogicznie do cen złota – jednocześnie jednak, cechują się relatywnie większą zmiennością niż ceny żółtego kruszcu. Ponadto, warto zaznaczyć, że ogólnie w ostatnich latach notowania srebra radziły sobie relatywnie gorzej niż cena złota. Nie powinno to jednak dziwić – w okresach spadków na ogół cena srebra dynamiczniej traci na wartości niż złoto. Srebro radzi sobie gorzej także na początku hossy na rynkach surowcowych – i dopiero później, gdy hossa nabiera tempa, srebro nadrabia zaległości względem złota.

Obecnie na rynkach metali szlachetnych wciąż jesteśmy w momencie przejściowym - w krótkim terminie notowania złota mają jeszcze potencjał spadkowy, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że bieżący rok będzie na tym rynku w końcu rokiem wzrostowym.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.