Poszukujący pracy powinni kierować się w stronę Wrocławia lub Poznania, gdzie ofert pracy jest więcej, niż osób bezrobotnych. Najtrudniej o znalezienie pracy w Polsce jest w województwie podkarpackim, a najłatwiej w wielkopolskim. Wyszukiwarka ofert pracy Adzuna przebadała dane dotyczące 50 największych miast Polski. Kompleksowy indeks aktualnych ofert pracy dostępnych w serwisie został przeanalizowany w kontekście najnowszych danych statystycznych udostępnionych przez GUS.

Najlepsze miasta na znalezienie pracy - Wrocław oraz Poznań znalazły się na szczycie listy miast, w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce. Średnio na każdą ofertę pracy przypada tam mniej niż jedna osoba bezrobotna (współczynnik odpowiednio 0.76 oraz 0.78). Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice (1.36) oraz Kraków (1.41). Warszawa uplasowała się na siódmej pozycji (2.09). Największym wygranym jest Wrocław, który wspiął się z miejsca piątego w ubiegłorocznym zestawieniu na pozycję laureata.

>>> Czytaj też: Apple wykradło 3 patenty. Za karę zapłaci 533 mln dol.

Reklama

- Średnio na każdą ofertę pracy przypada 9.51 osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Sytuacja ta pozostawia wiele do poprawy. Dane Adzuna pokazują, że w Wielkiej Brytanii o jedno stanowisko ubiega się średnio 0.85 kandydatów, 2.67 we Francji, 3.54 w Niemczech, 4.97 w Holandii oraz 5.79 w Rosji – komentuje Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska.

Najgorsze miasta na znalezienie pracy - największa konkurencja panuje w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się 29 chętnych. Kolejne miasta w tej kategorii to Włocławek (27.60), Płock (26.98), Inowrocław (26.27), oraz Siedlce (24.63).

Gorące branże – IT, sprzedaż oraz handel i budownictwo to branże z największą ilością ofert w skali kraju. Najmniej ofert dostępnych jest w branży energetycznej, ropy i gazu oraz turystyce.