Marcin Misztal 11 lat temu zaczynał studia. Od tego momentu zdążył wprowadzić na giełdę i sprzedać spółkę z branży nowych technologii. Teraz pracuje na sukces w deweloperce.
Wrocławski i2 Development w 50 proc. kontrolowany przez Marcina Misztala właśnie rozpoczął prace przy sztandarowej inwestycji: Bulwar Staromiejski stanie na ponad 2,5 ha w ścisłym centrum miasta. Spółka kupiła teren od miasta w 2014 r. za blisko 36 mln zł. Powstanie tam 14 budynków, w większości odrestaurowanych zabytków, z mieszkaniami i powierzchniami komercyjnymi. Niektóre z obiektów pochodzą jeszcze z XVI wieku.
– Chcemy, aby ten nadodrzański bulwar stał się miejscem spotkań wrocławian i turystów odwiedzających miasto – zapowiada Marcin Misztal. Cała inwestycja ma być gotowa w 2018 r.
Poza Bulwarem Staromiejskim firma rozpoczęła też prace nad biurowcem położonym przy ul. Oławskiej, najbardziej uczęszczanym ciągu pieszym we Wrocławiu. W sumie w portfelu spółki znajduje się teraz 27 inwestycji w realizacji i przygotowaniu. Do końca roku i2 Development chce uruchomić sprzedaż od 800 do 1 tys. mieszkań. W całym 2014 r. firma specjalizująca się w budowie mieszkań w centrum Wrocławia, sprzedała ok. 250 lokali, a jej przychody przekroczyły 60 mln zł.
Reklama

Kapitał jest niezbędny

– Spółka się rozwija i kapitał jest jej niezbędny. Szacujemy, że w najbliższych latach potrzebowalibyśmy na rozwój około 100 mln zł. Nasz model biznesowy zakłada finansowanie działalności głównie ze środków własnych, pozyskanych od akcjonariuszy oraz z zysków ze sprzedaży zakończonych inwestycji. Rozważamy też inne formy finansowania, od emisji obligacji po emisję akcji, w tym debiut na GPW. Ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły – zapowiada Misztal, który z rynkiem nieruchomości związał się zaledwie kilka lat temu.
Wcześniej działał w branży nowych technologii. Tę przygodę zaczął bardzo wcześnie. Już jako nastolatek samodzielnie nauczył się tworzenia stron WWW i zaczął na tym zarabiać. W czasie studiów, które w 2004 r. rozpoczął na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, założył spółkę specjalizującą się w usługach hostingowych i rejestracji domen internetowych w Polsce. Ale Domenomania.pl była dopiero początkiem. Po kilku latach zarządzał już grupą Tro Media, która skupiała się na prowadzeniu portali internetowych, obsłudze kampanii reklamowych w mediach elektronicznych i rozwoju nowych technologii IT. W tym czasie najtrudniejszym momentem w prowadzeniu biznesu okazał się atak hakerów na Domenomania.pl. Doszło do niego, kiedy spółka zaczęła korzystać z serwerów w Amsterdamie.
Kryzys udało się zażegnać, a w 2010 r. Tro Media zadebiutowały na alternatywnym rynku akcji NewConnect. Marcin Misztal miał wtedy 25 lat i był najmłodszym prezesem spółki notowanej na giełdzie. Przed debiutem firma pozyskała ze sprzedaży akcji 1,9 mln zł, a dodatkowo Misztal sprzedał papiery za 1 mln zł. W 2012 r. kontrolny pakiet w spółce za 20 mln zł przejęła wrocławska firma Beyond Investments. W rękach Misztala pozostało wtedy 4,9 proc. akcji Tro Media. W tym samym roku, razem z Andrzejem Kowalskim, założył i2 Development. Akcje spółki podzielili po połowie. W ramach grupy i2 Development działa deweloper, biuro architektoniczne oraz generalny wykonawca.
– Branża deweloperska potrafi być równie pasjonująca jak branża nowych technologii i multimediów – tłumaczy swoją decyzję. ©?
BIZNES FACE TO FACE
Sylwetki innych znanych przedsiębiorców www.twarzebiznesu.pl