Według Narodowego Banku Polskiego, banki stracą około 21 miliardów złotych. Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego mówiła o 22 miliardach, a Związek Banków Polskich alarmował, że koszty będą znacznie wyższe.
Analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj podkreśla, że banki które udzielały kredytów walutowych na pewno dostaną po kieszeni, ale powinny sobie z tym problemem poradzić. Ekspert dodaje, że problem kredytów walutowych istnieje i, pomimo wysokiej ceny, trzeba go rozwiązać.
Na początku sierpnia posłowie zdecydowali, że 90 procent kosztów związanych z przewalutowaniem kredytów w walutach obcych na złote spadnie na instytucje finansowe. Ustawą we wrześniu zajmą się senatorowie i możliwe, że złagodzą jej skutki dla banków. Potem jednak dokument wróci do sejmu i posłowie będą mogli poprawki senatorów przyjąć albo odrzucić.
Komentarze (5)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze- temat dotyczy machloi z jednymi umowami. Dwa nie trzeba będzie nic robić pod warunkiem:
- pokazania aktualnych zobowiązań w CHF w bankach na bazie "kredytów"
- prezentacji zysków/strat na bazie tych "kredytów" - kilka prezentacji wg roku uruchomienia kredytu
- usunięcia klauzul abuzywnych, aby mieć je zgodne z prawem
- KONIEC (chyba że 17.09.2015 Trybunal Europejski w ogóle wyrzuci te umowy z obiegu - wtedy dojdą odszkodowania plus odpowiedzialność dla populistów z KNF, ZBP, RP za zdradę na rzecz obcych państw)
Nie podano jaka liczba kredytów łapie się pod zapisy proponowanej ustawy, jaka jest wartość tego portfela, dla jakich kursów CHF dokonano obliczeń, nie wspominając już o tym że trzeba przeliczyć każdy kredyt oddzielnie.