Główny ekonomista organizacji, Mariusz Pawlak postuluje wprowadzenie podatku od przychodów, zarówno dla prowadzących działalność gospodarczą, jak i korporacji. Taki podatek jest nieuchronny i niemożliwy do manipulowania. Stawka dla korporacji wyniosłaby 1,49 procent dla korporacji oraz 0,49 procent dla banków i instytucji finansowych. Rozmówca IAR twierdzi, że taka danina pozwoliłaby na zmniejszenie obciążeń pracy.

– To prosty zabieg – mówił na konferencji Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP. – Jeśli w tej chwili pracownik kosztuje pracodawcę 5 000 zł, z czego pracownik otrzymuje do ręki 3 000 zł, a pozostałe 2 000 zł wędruje do Rządu w formie różnych podatków, to po naszych zmianach pracownik otrzymywałby prawie 3 750 zł, a rząd 1 250 zł. Koszt pracodawcy pozostałby bez zmian i nadal wynosiłby 5 000 zł. Ubytki z tego tytułu ZPP proponuje uzupełnić podatkiem przychodowym od korporacji w wysokości 1,49 proc. od sprzedaży oraz podatkiem od banków i instytucji finansowych w wysokości 0,49 proc. – Wówczas Rząd otrzyma tyle samo pieniędzy co teraz, będzie to docelowo co najmniej neutralne budżetowo, a ściślej o 11,7 mld więcej – przekonywał Mariusz Pawlak.

>>> Czytaj też: Agresywna "optymalizacja podatkowa" kosztowała Polskę 46 mld zł [WIDEO]

Ekspert proponuje też podatek od funduszu płac. Daninę pobierałby i odprowadzał przedsiębiorca. Według autora, stawka mogłaby wynieść około 25 procent. Zmianie towarzyszyłaby likwidacja składek do NFZ, ZUS czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Autor planu proponuje też uproszczenia w podatku VAT. Chodzi między innymi o zrównanie stawek czy likwidację zerowego VAT-u na eksportowane towaru. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zmiany można wprowadzać stopniowo, w ciągu kilku lat.

Podatki są jednym z głównych tematów tegorocznej wyborczej kampanii do parlamentu. Zmiany w daninach i składkach zaproponowała Platforma Obywatelska. Ujednolicenie stawek podatkowych do 16 procent postuluje Nowoczesna Ryszarda Petru.

>>> Czytaj też: Rekordowa ilość emigrantów. Poza Polską przebywa ponad 2,32 mln rodaków