Rozmowy o połączeniu koncernów trwały od dawna, jednak SABMiller, drugi największy producent piwa na świecie, odrzucał niższe oferty konkurenta. Po sfinalizowaniu przejęcia, co trzecia butelka piwa sprzedawana na świecie będzie produkowana przez powstałą spółkę. Wartość rynkowa połączonych firm sięgnie 275 mld dol.

>>> Czytaj też: Piwne imperium rodzeństwa Kulczyków. Jak SABMiller stał się potęgą

Zgodnie z ustalonymi warunkami transakcji, koncern Anheuser-Busch InBev, producent m.in. słynnego Budweisera, zapłaci 44 funty za jedną akcję SABMillera. Cena ta jest dwa razy wyższa od kursu akcji brytyjskiego producenta piwa z 14 września, tuż przed ogłoszeniem zamiaru przeprowadzenia fuzji i rozpoczęcia negocjacji. Zaraz po zawarciu porozumienia w sprawie połączenia, akcje SABMillera drożały na giełdzie w Londynie o 9,4 proc. do 39,26 funtów. Akcje InBev rosły o 3,7 proc. do 102 euro na giełdzie w Brukseli.

SABMiller produkuje m.in. takie marki, jak Foster’s, Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro i Pilsner Urqell. W Polsce do brytyjskiego koncernu należy Kompania Piwowarska, właściciel marek Tyskie, Lech, Żubr czy Dębowe.

>>> Czytaj też: Jak piwo to w Krakowie. Warszawa na 13 miejscu

Spółka Kulczyk Investments posiada w tej chwili ok. 3 proc. akcji SABMillera. Na razie nie wiadomo, czy imperium Kulczyków zdecydowało się sprzedać swoje udziały AB InBev. Spółka nie komentuje porozumienia zawartego przez globalnych gigantów. Wiadomo jednak, że kilka dni temu Kulczyk Investments popierał decyzję SABMillera o odrzuceniu niższej, wartej 100 mld dol. oferty od AB InBev. Polska spółka twierdziła, że zaproponowana kwota nie odzwierciedla potencjału wzrostu koncernu.

„Uważamy, że to dobra wycena dla SABMillera” – twierdzi Alicia Forry, analityk Canaccord Genuity. „Bardzo dobrze, że spółkom udało się porozumieć w tej sprawie. Oczekujemy, ze AB InBev złoży w najbliższym czasie wiążącą ofertę kupna spółki” – dodaje.

Połączone koncerny będą największym producentem dóbr konsumenckich na świecie pod względem przychodów – wynika z szacunków Exane BNP Paribas. Według wyliczeń analityków, nowy piwny gigant w 2016 roku zarobi 25 mld dol. przed opodatkowaniem.

Przejęcie SABMillera przez AB InBev będzie największą tego typu transakcją w historii Wielkiej Brytanii i przebije wart 47 mld funtów zakup BG Group przez Rogal Dutch Shella.