Nowym liderem została Toyota. Motoryzacyjny producent poinformował w poniedziałek, że sprzedał w tym roku (do września) 7,49 mln pojazdów, natomiast Volkswagen w analogicznym okresie 7,43 mln.

Wyniki te uwzględniają okres dwóch tygodni po przyznaniu się przez niemieckiego producenta do montowania do pojazdów z silnikami diesla oprogramowania fałszującego wyniki emisji spalin. Przez pierwsze 6 miesięcy to Volkswagen był liderem sprzedaży. W tej chwili przygotowuje się do naprawy 11 mln aut na całym świecie, a także zatrzymał sprzedaż diesli na kilka rynków, bowiem pracuje nad dostosowaniem aut do wymogów.

Volkswagen musi zmierzyć się także ze zmniejszeniem chińskiego popytu na jego auta. Państwo Środka jest największym rynkiem zbyt dla niemieckiego producenta.

- W tym roku to Toyota będzie numerem 1 – mówi Koji Endo, analityk rynku motoryzacyjnego z Advanced Research Japan. – Volkswagen będzie zmagał się z trudnościami w związku ze skandalem, poza tym nie widzę szans na zmianę nastrojów na chińskim rynku – dodał.