Premier Donald Tusk, który w nocy z poniedziałku na wtorek udał się do Chin, spotka się tam m.in. z chińskim prezydentem Hu Jintao i z premierem Wen Jiabao. Tusk ma też rozmawiać m.in. z prezydentem Korei Południowej, prezydentem Indonezji, a także z szefami rządów Wietnamu, Singapuru i Pakistanu.

Tusk weźmie udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju, a w Pekinie będzie uczestniczył w rozmowach przywódców Azji i Europy w ramach tzw. Spotkania Azja-Europa (ASEM).

We wtorek roboczą wersję programu wizyty Tuska w Chinach udostępniła w internecie kancelaria premiera.

Wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował, że premierowi towarzyszą m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, wiceministrowie: gospodarki Adam Szejnfeld, MSZ - Ryszard Schnepf, środowiska - Janusz Zaleski, a także przedstawiciele polskich przedsiębiorców.

Reklama
Wspólne interesy z azjatyckimi partnerami

"Ta wizyta otwiera nowe możliwości także w kontekście niezbędnych inwestycji w Polsce, chociażby tych przed Euro2012: stadionowych i infrastrukturalnych - drogowych, kolejowych" - powiedział dziennikarzom Schetyna na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

W środę w Szanghaju Tusk weźmie udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym. Oprócz szefa rządu przemówienie ma tam też wygłosić wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Wieczorem Tusk spotka się z władzami Szanghaju.

W czwartek w Pekinie Tusk spotka się kolejno z premierem Chin Wen Jiabao, prezydentem Hu Jintao oraz z premierem Wietnamu Nguyen Tan Dungiem. Tusk zje obiad z prezesami firm zainteresowanych rozszerzaniem współpracy z Polską.

W piątek Tusk razem z premierem Danii i prezydentem Indonezji ma uczestniczyć w poświęconej kwestiom klimatycznym wideokonferencji z sekretarzem generalnym ONZ.

Kalendarz pęka od spotkań

Później Tusk spotka się kolejno z premierem Singapuru, prezydentem Korei Południowej i premierem Pakistanu.

Po południu szef rządu weźmie udział w otwarciu szczytu ASEM, a także w pierwszej sesji szczytu poświęconej problemom globalnym. W sobotę Tusk zabierze głos w ramach sesji szczytu poświęconej "zrównoważonemu rozwojowi".

ASEM (Asia-Europe Meeting) jest nieformalnym procesem dialogu i współpracy pomiędzy dwoma regionami: Unią Europejską a Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią.

W ramach ASEM współpracuje ze sobą 45 członków: 10 państw regionalnej organizacji Azji Południowo-Wschodniej ASEAN, Sekretariat Generalny ASEAN, Japonia, Chiny, Indie, Mongolia, Pakistan, Korea Południowa oraz 27 krajów UE i Komisja Europejska.

Celem ASEM jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej.

Począwszy od 1996 r. (inauguracyjny szczyt w Bangkoku) szczyty ASEM odbywają się co dwa lata, udział w nich biorą szefowie państw i rządów.

T.B.,(PAP)