Rekomendacje komisji uzyskali profesor Grażyna Ancyparowicz i dr hab. Eryk Łon - oboje zgłoszeni przez PiS; prof. Cezary Wójcik wskazany przez PO oraz wspólny kandydat Nowoczesnej i PSL-u prof. Stanisław Gomułka.

Andrzej Jaworski, przewodniczący komisji finansów publicznych z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w rozmowie z IAR, że o poparciu wszystkich kandydatów zdecydowały ich wysokie kwalifikacje zawodowe. - Kandydaci odpowiedzieli bardzo szczegółowo na wszystkie zdawane pytania również na te, które dotyczyły minionych 25 lat - powiedział Andrzej Jaworski.

Również senacka komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów zgłoszonych przez senatorów. Trzech przez Prawo i Sprawiedliwość i jednego zgłoszonego przez Platformę Obywatelską. Kazimierz Kleina, wiceprzewodniczący senackiej komisji finansów z PO powiedział, że to gremium wysłuchało opinii kandydatów w sprawach dotyczących funkcjonowania Rady Polityki Pieniężnej i NBP i przyszłości euro.

Kandydatami senatorów PiS-u na członków Rady Polityki Pieniężnej są: członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz dr Marek Chrzanowski z SGH. PO zgłosiła dr hab. Marka Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

20 stycznia wygasają kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm - Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. 24 stycznia wygasają kadencje 3 wybranych przez Senat członków RPP - Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera.

W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący i dziewięciu członków, powoływanych po trzech przez prezydenta, Sejm i Senat na okres 6 lat.

>>> Polecamy: Jak bardzo bogaty jest Mateusz Morawiecki? Oto oświadczenie majątkowe wicepremiera