Saudyjskie rozwódki, żony obcokrajowców i wdowy otrzymają własne dowody osobiste. Dotąd posługiwały się rodzinnym dokumentem ze zdjęciem męża. Dla wielu kobiet będzie to szansa na samodzielne załatwianie spraw urzędowych.

Arabia Saudyjska jest najbardziej restrykcyjnym krajem muzułmańskim w kwestii praw kobiet. Przyznanie niektórym z nich własnych dowodów tożsamości nazywane jest tam decyzją o przełomowym znaczeniu. Podjęto ją między innymi dlatego, że ostatnio znacznie wzrosła liczba skarg kobiet na niewłaściwe traktowanie przez byłych mężów. Według saudyjskiego ministerstwa sprawiedliwości, zdecydowana większość spraw sądowych dotyczy kwestii rodzinnych.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej muszą postępować zgodnie z prawem szariatu. Zobowiązane są do noszenia odpowiedniego stroju, nie mogą prowadzić samochodu, a zgodę na podjęcie pracy muszą uzyskać od męża. Miesiąc temu w Arabii Saudyjskiej odbyły się pierwsze wybory, w których kobiety mogły nie tylko oddać głos, ale także kandydować. Wielu konserwatystów krytykuje wprowadzane zmiany.