Komisja Europejska planuje daleko idącą reformę prawa azylowego przewidującą przejęcie przez Brukselę od państw kompetencji decyzyjnych w sprawach dotyczących przyznawania imigrantom statusu azylanta - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".

KE zamierza przekształcić Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) ze zwykłej agencji unijnej w agencję z kompetencjami decyzyjnymi, która miałaby filie we wszystkich krajach UE i rozpatrywałaby na miejscu odwołania od swoich decyzji - wyjaśnia "Die Welt".

"Stworzyłoby to jednolity i scentralizowany mechanizm decyzyjny i zapewniłoby całkowitą harmonizację postępowania, a także spójny system oceny prawa (imigrantów) do ochrony w UE" - czytamy w komunikacie KE, który ma zostać ogłoszony w środę.

Autorzy propozycji reformy ostro krytykują obowiązujący obecnie system dubliński zobowiązujący imigrantów do złożenia wniosku o azyl w pierwszym kraju UE, do którego przybyli. Ten system doprowadził do nadmiernego obciążenia kilku krajów, w tym Grecji i Włoch.

Jak pisze "Die Welt", alternatywą wobec obecnego systemu miałby być automatyczny podział azylantów pomiędzy kraje UE według ustalonego klucza uwzględniającego ich "wielkość, bogactwo i zdolność do przyjęcia".

Reklama

>>> Czytaj też: Niemcy coraz bardziej się boją. W kraju jest już pół miliona nielegalnych imigrantów