Miliony dokumentów, które ujawniono w ramach afery Panama Papers, zawierały informacje o tym, jak globalne elity, łącznie z politykami, uciekało ze swoim bogactwem do rajów podatkowych przed krajowymi urzędami skarbowymi.
W wywiadzie dla Peterson Institute for International Economics Moscovici zauważył, że intensywne zajmowanie się tą sprawą przez media nie pozwoli nam o tym szybko zapomnieć.

“To szokujące, i jestem pewien, że to nie koniec. Media i obywatele jeszcze przez długi czas będą się zajmowali tą sprawą. Tkwi w tym niebezpieczeństwo, ponieważ nie rozwiązujemy tego problemu, a jednocześnie dajemy pożywkę populistom” – uważa komisarz.

Partie populistyczne w państwach Unii Europejskiej zbijają polityczny kapitał na problemach gospodarczych, niechęci wobec programów oszczędnościowych i kryzysie migracyjnym. Wiele z tych grup cieszy się z procesu zwijania Unii Europejskiej, a niebezpieczeństwo związane z publikacją Panama Papers ma już charakter egzystencjalny – ostrzega Moscovici.

Kraje takie jak Austria, Rumunia, Cypr, Czechy i Litwa czekają w tym roku wybory prezydenckie lub parlamentarne. Z kolei Irlandia i Hiszpania mogą być zmuszone do przeprowadzenia w tym roku wyborów przedterminowych. Rok później, w 2017 – czekają nas wybory w największym państwie UE – w Niemczech.

Reklama

>>> Czytaj też: Raport Fitch: czy to dobry moment na wejście Polski do strefy euro?