Energa zainwestuje 500 mln w PGG, obejmie 15-16% udziałówGdańsk, 20.04.2016 (ISBnews) - Energa obejmie 15-16% udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), a jej zaangażowanie finansowe w projekt to 500 mln zł, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Energa stanie się jednym z wielu wspólników PGG i będzie posiadać 15-16% udziałów w Grupie. To dodatkowy plus w kontekście budowy elektrowni w Ostrołęce, ponieważ będzie niejako właścicielem dostawcy węgla" - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

"Uzgodniliśmy, że kwota zaangażowania Energii w projekt PGG to 500 mln zł" - dodał minister, pytany o poziom zaangażowania gdańskiej spółki.

Według niego, zawarto także porozumienie z bankami, które zgodziły się na restrukturyzację zadłużenia. Dzięki temu nowa spółka będzie posiadać środki na bieżące funkcjonowanie i rozwój.

"W kontekście powstania PGG istotne jest również to, że w ciągu 3 lat w Polsce rozpocznie się budowa 2-3 nowych bloków węglowych. Mimo tak szerokich planów nie zapominamy oczywiście o OZE i [...] chcemy, by w miksie energetycznym miały one 25-30-proc udział" - powiedział także Tchórzewski.

W połowie marca Energa złożyła niewiążącą ofertę warunkową udziału w inwestycji w ramach procesu pozyskiwania inwestorów kapitałowych przez PGG w kwocie do 600 mln zł.

Wczoraj związkowcy z Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele Ministerstwa Energii i zarząd spółki uzgodnili wspólny projekt porozumienia, który umożliwia powołanie PGG.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)