Ekonomista: Program 500 plus to powód do wstydu. Przerażające, że popiera go większość Polaków

20 kwietnia 2016, 18:19 | Aktualizacja: 24.12.2016, 17:11
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
rozwód, dziecko

rozwód, dzieckoźródło: ShutterStock

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! - pisze w opinii Sergiusz Prokurat, ekonomista, prezes think tanku SCCD.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (716)

  • ekonomia to nauka społeczna(2019-02-11 12:28) Zgłoś naruszenie 32

    To gospodarka ma służyć społeczeństwu a nie społeczeństwo gospodarce. Ludzie nie są produktami do użytku. Sytuacja demograficzna WYMAGA żeby podjąć kroki do jej poprawy. Ten krok jest pierwszy. Czy dobry? Tak naprawdę okaże się. Wyliczenie wyliczeniami a i tak wyjdzie inaczej. Dzieci urodzone teraz będą pracować na nasze emerytury bo system jest tak skonstruowany? Przecież system można zmienić (w tym kierunku też coś się robi). Trzeba go zmienić, choćby właśnie ze względu na demografię. W długim okresie nie ma żadnych stałych w równaniu. Jeśli nie zachowamy ciągłości pokoleniowej wypracowany przez pokolenia dobrobyt (jaki by nie był) zostanie przekazany innemu norodowi. Taka jest smutna prawda. Jest wiele głosów za i przeciw temu programowi. Że dzieci zaczną się rodzić w rodzinach biednych lub niewykształconych. TAK, ale to nie znaczy że wszyscy zaraz rzuca prace i zaczną "produkować" dzieci. Na pewno będą tacy, którzy rzucą pracę przez ten program bo jak wszędzie społeczeństwo jest niejednolite i każdy postępuje inaczej (żeby osiągnąć jak najwyższą użyteczność heh he) ale to nie będzie znacząca część. Dlaczego? Właśnie dla tej użyteczności. Bo każdy dąży do osiągnięcia jak największego dobrobytu a nie osiągnie tego siedząc w domu i nic nie robiąc. Każdy martwi się kto spłaci dług z 500+. Deficyt spada więc gdzie ten dług? Dobre zarządzanie i dbanie o swój interes to jest klucz do dobrej bezpiecznej przyszłości naszych dzieci. Tych długów (których nie ma) nikt nie będzie musiał spłacić jeśli my sami odpowiednio o to zadbamy.

    Odpowiedz
  • Karol(2019-02-11 00:57) Zgłoś naruszenie 63

    Jak to wszystko przeczytałem to .............żal mi Was nie moi mili, tylko zatwardziali, wredni, zawistni i bezrefleksyjni mali ludzie. Wychowanie przyszłych pokoleń Polaków to nie hodowla królików, chyba że ktoś ma płaskogłowie, lub czyraka mózgu po audycji TVN. Przez to, że my Naród zwykli obywatele dźwigaliśmy i ciągle jeszcze odczuwamy pokłosie "Reform Balcerowicza" i podobnych jemu politykierów, którzy nie koniecznie służyli Polsce. Co dalej się wydarzyło widać dziś, wielu ludzi z powodów ekonomicznych w latach 90 nie założyło rodzin, bądź nie mają dzieci. Nie ma co dorabiać ideologii takie są fakty. Po prostu ciężko było żyć w tym kraju i przestańcie pier...ić o szarej strefie, o tym, że ktoś będzie żyć z 500 + widać, że nie znacie realiów wychowania dzieci i codziennych wydatków z tym związanych. Kto jak nie rodzice będą wiedzieć jak spożytkować to błogosławione wsparcie. Przez ostatnie 2 dekady niszczono Nas Naród Polski w bezprecedensowy sposób koniec z tym i zapamiętajcie to sobie bezduszne kreatury nastawione na wydziedziczenie przyszłych pokoleń Polaków z ich Ojczyzny i jej wsparcia, choćby symbolicznego. Kończąc nie można przewidywać co się wydarzy na podstawie kilku lat, trzeba planować na co najmniej 50, nie można porównywać podniesienia, wydźwignięcia milionów Polskich rodzin z patologicznej biedy do budowy mostów. Pamiętajmy, że siłą państwa są obywatele, a nie mosty.....na tym polega solidarność społeczna....

    Odpowiedz
  • arnold(2019-02-05 06:37) Zgłoś naruszenie 71

    Normalna redystrybucja dochodów w państwie. Może niektórzy nie wiedzą ale kapitalizm także ma wady.. Chciwość powoduję stale narastające rozwarstwienie społeczne, bez ingerencji państwa (i pomocy słabszym) mielibyśmy co 50 lat rewolucje. Kiedy czytam komentarze kretynów z korporacji, którzy nie mają pojęcia jak wyglądało życie (wegetacja) rodzin wielodzietnych w małych ośrodkach, to myślę sobie, że może byłoby to jakieś rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • kass(2019-01-15 13:25) Zgłoś naruszenie 82

    Ten artykuł to BEŁKOT. :D

    Odpowiedz
  • Marek(2019-01-04 18:04) Zgłoś naruszenie 191

    Już na pierwszy rzut oka widać, że komentaze pisza osoby zspoza kręgu zainyteresowanych świadczeniem 500+. Prawei wszyscy oni gardłują na co te pieniądze możnaby przeznaczyć i co wybudować i jaka to jest strata dla całego kraju. Otóż KOCHANI MOI wszyscy szanowni komentatorzy 500+ jest pierwszą i byc może ostatnia, może jeszcze niudolną, ale jednak próbą naprawy właściwych proporcji i przywrócenia równowagi społecznej po II wojnie w Polsce. Na wstepoie wartało by wiedzieć, że w cywilizowanych krajach z przyzwoitym PKB wszedzie prowadzona jest w miare sprawiedliwa polityka społeczna. Co w tym kontekście oznacza sprawiedliwa społeczna? A no po pierwsze nie jest prawdą jak piszę autor tego artykułu, iz sprawa posiadania i wychowania dzieci jest wyłącznie sprawą samych rodziców. NIE!! proszę szanownego Pana. Chociazby z prostego względu: nie zyjemy we wspólnocie pierwotnej a w zorganizowanym społeczeństwie i posiadanie dzieci dzisiaj zwyczajnie jednostce sie nie opłaci, bo po pierwsze obowiązki, po drugie, duzy wkład pracy iczasu, po trzecie odpowiedzialność, często większa niz posuiadane prawa, po czwarte rezygnacja z wielu przyjemności np. kawalerskich czy panoieńskich i wreszcie kluczowa sprawa: ograniczenie i to poważne własnych dochodów, a co za tym idzie stopy życiowej. Jednak autor w.w artułu dalej może twierdzić, że to jednak sprawa wyłacznie rodziców bo on dzieci nie posiada i wcale ich nie chce mieć, bo po co mu te wszystkie problemy?? Niech nimi martwia sie inni, jakzwiązac koniec z końcem, wszak mamy wolnośc osobistą.. I to dochodzimy do sedna sprawy, mianowicie tzw postaw i wyborów. na pewno postawa autora jest wybitnie obywatelska i i prospołeczna! NIE? No jak to przeciez autor pisząc ten artykuł opłaca składki ZUS, podtki itd, zatem w czym problem? Otóż szanoiwny Panie Autorze jest problem i to duz proble, jaki? 1. wystarczy spojrzeć na przyrost naturalny i dramatyczne kurczenie zasobów ludzkich w kraju a z tym zwiazane warunki demograficze do: zastepowalności pokoleń i siły pracowniczej, wydolności systemu zabezpieczeń społecznych, wzrostu gospodarczego i wiele innych. jeżli co drugi obywatel wybierze drogę singla to proszę Szanownego Redaktora za 20..może mniej, może więcej "ostatni gasi światło". I to jest ten palec śrdokowym, o którym tu tak chętnie wszyscy piszą. Każdy gardłować potrafi, ale żaden jeszcze nie przedstawił alternatywnego programy wspierania rodzin dzietnych. A chyba nikt tutaj nie podniesie kamienia na kogoś kto podjął sie wysiłku wychowania dziecka, a może jednak??? no kto panowie, panie?

    Odpowiedz
  • Simon(2019-01-03 21:23) Zgłoś naruszenie 20

    artykuł z 2016 roku - ale jaja :-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Simon(2019-01-03 21:17) Zgłoś naruszenie 52

    Na zachodzie jeszcze więcej dają kasy na rodziny. Dlaczego ten pseudo ekspert nie powie o tym ? Ekspercie, Polacy ponad pół roku pracują na same podatki więc chyba coś im się należy, cooooooo ???????????!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • wolny3(2019-01-02 14:54) Zgłoś naruszenie 41

    gdyby pan ekonomista był tak przenikliwy jak reszta jego aksjomatów (swoją drogą to bzdura, bo w ekonomii nic nie jest pewne ze względu na machloje wielkich gospodarek), to trzeba by zlikwidować wszelkie pomoce socjalne. Zanim zaczniecie o tym madrować rozgladnijcie się dookoła, na bogatsze kraje, ile tam wydaję na te cele...

    Odpowiedz
  • prix(2019-01-01 20:58) Zgłoś naruszenie 51

    To wszystko nie jest takie proste i oczywiste ,jak się na pierwszy rzut oka wydaje .Ja też uważałem , że 500+ to rozdawnictwo pieniędzy i patologiczny pomysł .Badania wykazują ,że to ma sens ????!!!! Podaję link do artykułu też z tego portalu.... https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/1389904,gus-na-przekor-badaniom-500-plus-aktywizuje-polakow-do-pracy.html

    Odpowiedz
  • gdf(2018-12-29 21:21) Zgłoś naruszenie 61

    a po co w Polsce 500+, najważniejsze że jest w niemczech i to dużo wiecej niz u nas

    Odpowiedz
  • Marchołt(2018-12-17 11:17) Zgłoś naruszenie 60

    Przy wszystkich zastrzeżeniach do 500+, jest to pierwsza w Polsce próba wpuszczenia w obieg gospodarczy pieniędzy "od dołu". Pieniędzy, które napędzają koniunkturę, na co nota bene zachodnie instytucje finansowe zwróciły uwagę już w momencie uchwalenia 500+ wymieniając ten program jako jeden z czynników wzrostu polskiej gospodarki w przyszłości. W myśl zasady: "biedni wydają tyle ile zarabiają, bogaci wydają tyle ile wydają". Jak się szybo okazało mechanizm zadziałał.

    Odpowiedz
  • bkb2(2018-12-06 17:26) Zgłoś naruszenie 80

    Imię Sergiusz pojawiło się w rodzinie naszego bohatera po to aby nie nazwać go wprost Siergiej ...??? Wynocha z Polski potomkowie NKWD -dzistów i KGB -istów ....Ja wam dam pluć na Polskę czerwone smrody....

    Odpowiedz
  • Student SGH(2018-12-03 11:51) Zgłoś naruszenie 161

    Jest koniec roku 2018. Prognozy o rzekomym upadku Polski w wyniku 500+ jakoś nie sprawdziły się. Neoliberałowie jak zwykle pod płaszczykiem "troski" głoszą swoją dzieląca ludzi i obraźliwą propagandę. Spytam tylko, gdzie te tysiące kilometrów autostrad i setki mostów wybudowane w czasach, gdy program 500+ nie obowiązywał?

    Odpowiedz
  • bambo(2018-11-28 13:44) Zgłoś naruszenie 121

    Dawno nie czytałem takich bzdur. Czy autor nie widzi, że program 500+ nakręcił naszej gospodarce koniunkturę. Mówiło o tym wielu ekonomistów , ale jak widać autor pisze pod z góry ustaloną tezę.

    Odpowiedz
  • And(2018-11-27 12:24) Zgłoś naruszenie 81

    Z tego co wiem, to ekonomia nie jest nauką, nie tak jak twierdzi autor. A 500 plus jest niestety koniecznością, gdyż przedsiębiorcy nie płaca wystarczająco aby przeciętny człowiek utrzymał rodzinę. Skoro prawo do dzieci mieliby tylko Ci co są w stanie na nie zarobić, to zafundowalibyśmy sobie zapaść demograficzną. Nie miałby kto po kilkudziesięciu latach produkować, a w szczególności konsumować. Podsumowując zgadzam się z autorem że 500 plus jest wstydem, ale wstydem dla organizujących pracę, że nie potrafią tak jej zorganizować, aby ich pracownik dostał taką pensję, że nie będzie potrzebował 500+

    Odpowiedz
  • Wstyd.??..Ale BIORĄ WSZYSCY(2018-11-23 09:08) Zgłoś naruszenie 71

    Mam bogatych Kumpli wielu to sympatycy PO....ale jakoś nie odmawiają - w końcu przy 2 smarkach to dodatkowy 1 tys zł miesięcznie który dostaje się za free.

    Odpowiedz
  • Antek(2018-11-15 19:48) Zgłoś naruszenie 91

    A może tak "ekspert" doceni niemiecki "Kindergeld" i napisze, że to rozdawnictwo??? Co do odpowiedzialności rodziców za dzieci i ich ilość...owszem zgoda, ale nie w tedy, gdy państwo ich tak dopieści, że nie będzie ich stać na dzieci....co do polityki demograficznej, na Węgrzech po korektach za Orbana, mają przyrost. Ale po co nam dzieci, lepiej ściągać ciapatych i im płacić ;)

    Odpowiedz
  • kiwi(2018-11-06 11:55) Zgłoś naruszenie 131

    Zwracam uwagę, że artykuł jest z roku 2016. Ciekawe czy autor zmodyfikował poglądy w kontekście: 1. Wzrostu dzietności Polaków. 2. Zmniejszenia się skali ubóstwa wśród dzieci (najszybciej w Europie). 3. Wzrostu popytu wewnętrznego czyli pkb. 4. Sposobu wprowadzenia programu - braku zatrudnienia dodatkowych urzędników (doceniony również w instytucjach europejskich). 5. Nieuzasadnionych obaw, że kobiety porzucą pracę (taka sytuacja nie wystąpiła). 6. Wymuszonych przez program 500+ podwyżek dla osób najmniej zarabiających (Lidl, Biedronka, Ikea, Kaufland itd.). 7. Zmniejszenia się rynku pożyczek lichwiarskich (z których najczęściej korzystali najubożsi). Wspomnę jeszcze o poczuciu godności. Nie tylko beneficjentów programu ale również tych, którzy czują się odpowiedzialni za kogoś więcej, niż tylko siebie i członków rodziny.

    Odpowiedz
  • arek(2018-11-02 13:16) Zgłoś naruszenie 70

    Ale ze w kazdym innym kraju sa podobne programy to jest cacy .. Lewicowe rzady zachodu chcą BIEDNYCH Polaków Taniej Siły Roboczej !! Powrót Niemieckich Wasali (PO) = koniec wyprawki plus koniec 500 plus itd itd i bedzie tylko gadanie ze niema pieniedzy ...

    Odpowiedz