Wspólne projekty realizowane przez ona mocarstwa tracą impet, a wymiana handlowa kurczy się. Jest to skutek największej od 20 lat recesji, z jaką zmaga się Moskwa. Bliski współpracownik Kremla Juri Uszakow zapewnia, że podczas spotkań dojdzie do wypracowania „solidnej porcji pakietów porozumień oraz komercyjnych projektów”. Nie ma jednak szans, by doszło do zawarcia energetycznych umów.

- Podpisywanie ogromnych umów podczas każdego spotkania nie jest możliwe – mówi Uszakow. – Najważniejsze jest realizowanie już istniejących – dodał.

Chiny mają być dla Putina szansą na wyjście rosyjskiej gospodarki z recesji. Państwo Środka już w tej chwili jest najważniejszym na świecie handlowym partnerem sąsiada. Kreml chce pokazać, że nie jest izolowany gospodarczo, dyplomatycznie i militarnie. Koncentruje się też jednak na zacieśnieniu współpracy z innymi ważnymi azjatyckimi graczami, czyli Indiami i Japonią. Premier Kraju Kwitnące Wiśni powiedział niedawno, że relacje pomiędzy oboma krajami „rozwijają się błyskawicznie”.

Putin spotka się z Shinzo Abe 25 czerwca by dyskutować o energetyce, infrastrukturze transportowej oraz produkcji samolotów i rakiet. Będę też rozmawiali o inicjatywie utworzenia handlowego Jedwabnego Szlaku. W skład rosyjskiej delegacji na to spotkanie wejdą m. in. dyrektor generalny Rosnieftu Igor Sieczin oraz Gazpromu Aleksiej Miller. Uszakow twierdzi, że w ramach spotkania zostanie zawartych ponad 50 porozumień. Nie podaje jednak szczegółów.

Rosyjski handlowy zwrot w kierunku Chin poskutkował podpisaniem dwóch dużych umów: na dostawę ropy od Rosnieftu o wartości 270 mld dol. (w 2013 roku) oraz gazu od Gazpromu za 400 mld dol. (2014 rok).

Chiński kapitał zaczyna płynąć szerokim strumieniem do rosyjskiego rolnictwa, które jest rządowo chronione przed konkurencją ze strony UE i USA od czasu nałożenia zachodnich sankcji na Kreml. Do Rosji trafiło więc sporo średniej wielkości firm, które prowadzą jednak ostrożną politykę. Obawiają się bowiem o panujący w tym kraju niesprzyjający klimat biznesowy.

Rosyjsko-chińska wymiana handlowa zmniejszyła się w 2015 roku aż o 26 proc., osiągając wielkość 68 mld dol.

>>> Czytaj też: Wielka wyprzedaż na rynku ropy. Ceny surowców nurkują przez Brexit