O czym rozmawiali Kaczyński i Orban? Prezes PiS zabrał głos

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
10 sierpnia 2016, 14:50
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński/ShutterStock
Europa po Brexicie i wydarzeniach w Turcji oraz sprawy imigracji i ewentualnych zmian w UE były tematami wtorkowej rozmowy z premierem Węgier i liderem rządzącego Fideszu Viktorem Orbanem - poinformował lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Kaczyński, pytany na środowej konferencji prasowej o spotkanie we wtorek na Węgrzech, ocenił, że była to "bardzo ciekawa i miła rozmowa na tematy europejskie".

Według prezesa PiS była to "wizyta międzypartyjna". "Rozmawialiśmy oczywiście o sprawach, które dzisiaj wszystkich uczestników życia publicznego w Europie interesują: Europa po Brexicie, po wydarzeniach w Turcji, sprawy imigracji, sprawy ewentualnych zmian w Unii Europejskiej, jak to wszystko dalej będzie wyglądało" - wymieniał.

Wcześniej szef biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi poinformował agencję MTI, że wizyta Kaczyńskiego odbyła się na zaproszenie szefa Fideszu. Według niego Orban przyjął swego gościa w parlamencie, a potem udali się do Esztergomu na północy Węgier; podczas trwającej całe popołudnie rozmowy przeanalizowano sytuację polityczną w Europie.

Podczas wizyty na Węgrzech Kaczyńskiemu towarzyszyli: marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

Prezes PiS z szefem węgierskiego Fideszu spotkał się w styczniu w Niedzicy (woj. małopolskie).

W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

>>> Czytaj też: Katastrofa demograficzna w Rosji, populacja kurczy się w zawrotnym tempie

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj