Organizacja opublikowała we wtorek raport, z którego wynika, że temperatura na świecie już się podniosła o 1 stopień Celsjusza względem czasów przedprzemysłowych.

“Doświadczyliśmy najgorętszych pięciu lat w historii pomiarów temperatury. Ale nawet ten rekord będzie prawdopodobnie pobity w 2016 roku” – uważa Patteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Przedstawiciele Organizacji podkreślają, że pomiary stanowią wyzwanie dla państw, które chcą powstrzymać globalne ocieplenie. Podczas gdy państwa świata doszły do porozumienia w Paryżu, w myśl którego globalna temperatura ma nie przekroczyć 2 stopni Celsjusza, to nowe dane już dziś pokazują, że zostawiono zbyt mały margines błędu. Według najnowszych danych świat zmierza do tego, aby średnia temperatura na ziemi wynosiła 3,4 stopni Celsjusza.

WMO wskazuje także, że rosnące temperatury oceanów i topniejące czapy lodowe powodują wzrost poziomu mórz. Średni poziom mórz w 2015 roku wzrósł do rekordowych wartości.

Z kolei pokrywa lodowa terenów arktycznych w okresie 2011-2015 była o 28 proc. mniejsza niż średnia z ostatnich 29 lat – alarmuje WMO.

Trend związany z globalnym ociepleniem może być odpowiedzialny za susze w Afryce wschodniej w latach 2010-2012. W ich wyniku zginęło ok. 258 tys. osób. Efektem zmian klimatu mogą być także powodzie w Azji Południowo-Wschodniej z 2011 roku, które kosztowały ponad 40 mld dol. oraz huragan Sandy z 2012 roku, który spowodował zniszczenia wyceniane na 67 mld dol.

>>> Czytaj też: Tesla przejmuje za naszą zachodnią granicą. Powstanie 1000 nowych miejsc pracy