Prezydent Korei jest oskarżana o udostępnienie swojej przyjaciółce Czoi Sun Sil poufnych dokumentów państwowych. Znajomej Park Geun-hye zarzuca się też próby wyłudzania pieniędzy od wielkich koreańskich koncernów, m.in. od Samsunga. W aferę zamieszany jest także były doradca i wieloletni znajomy prezydent Ahn Jong-beom. Jest podejrzewany o wykorzystywanie powiązań z głową państwa w celu wyłudzania pieniędzy od największych firm.

Jak wynika z najnowszych sondaży, już 67 proc. mieszkańców Korei Południowej domaga się dymisji prezydent. Najgorsze notowania Park Geun-hye ma jednak wśród przedstawicieli młodego pokolenia. W grupie 20-latków obecna głowa państwa ma zerowe poparcie, a wśród 30-latków – zaledwie 3-procentowe.

Wielu młodych Koreańczyków jest rozczarowanych polityką rządu i coraz gorszą sytuacją na rynku pracy. Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 30. roku życia jest ponad dwukrotnie większa niż średnia dla całego kraju. Coraz więcej umów to kontrakty dla pracowników tymczasowych. Ci, którym uda się dostać etat, obawiają się zaś, że przez szybujące ceny mieszkań nie będzie ich stać na zakup własnego lokum.

“20-latkowie dopiero zaczynają swoje dorosłe życie. Jednak ich przyszłość już teraz maluje się w czarnych barwach – niczym „piekło Joseon” (nowe określenie na rzeczywistość i przyszłość współczesnej Korei Południowej, często używane w mediach społecznościowych – przyp. red.) – mówi Lee Na-young, profesor socjologii na at Chung-Ang University w Seulu. Paliwem napędzającym wściekłość młodych Koreańczyków stały się też informacje o tym, że córki tajemniczej przyjaciółki prezydent mogła liczyć na specjalne traktowanie podczas rekrutacji na prestiżowy żeński uniwersytet w Korei.

„Młodzi widzą, że wszystkie osoby uwikłane w skandal korzystały z przywilejów i wiodły wystawne życie” – mówi Lee.

Prezydent Korei wciąż jest popierana przez nieliczną grupę starszych obywateli. W grupie osób w wieku 60+ opowiada się za nią ok. 13 proc. ankietowanych – wynika z danych firmy Gallup. Niektórzy seniorzy mają pozytywny stosunek do Park ze względu na jej ojca Park Chung-hee. To właśnie za jego panowania gospodarka Korei rozwijała się w dwucyfrowym tempie. Obecnej prezydent Park Geun-hye nigdy nie udało się ożywić gospodarki tak, jak to obiecywała, ani zagwarantować bardziej „demokratycznej” gospodarki, w której mieszkańcy odczuwają realne korzyści płynące ze wzrostu gospodarczego.

>>> Czytaj też: Korea Południowa radzi młodym: nie idźcie na studia, idźcie do pracy