Arctic Paper spodziewa się odwrócenia trendu w odniesieniu do cen celulozyWarszawa, 19.03.2019 (ISBnews) - Po tym, jak w 2018 roku ceny celulozy wyraźnie rosły, w 2019 roku spodziewana jest odwrotna tendencja, co powinno być korzystne dla Arctic Paper, zapowiedział prezes spółki Michał Jarczyński.

"Szacunki, którymi dysponuję, dotyczące cen celulozy w 2019 roku, są niekorzystne dla jej producentów, a korzystne dla nas" - powiedział Jarczyński na konferencji prasowej.

W IV kwartale 2018 roku ceny celulozy były średnio 10-30% wyższe niż rok wcześniej. "W tym roku celuloza powinna tanieć, choć nikt nie spodziewa się gwałtownego załamania, przy obecnym popycie ze strony segmentu opakowaniowego" - zastrzegł prezes.

Podkreślił, że w ostatnich latach handel internetowy spowodował kilkakrotny wzrost zapotrzebowania na opakowania.

Jak przyznał Jarczyński w rozmowie z ISBnews, spodziewane odwrócenie trendu powinno okazać się korzystne dla spółki. "W 2018 roku musieliśmy podnosić ceny papieru, ale z oczywistych powodów z pewnym opóźnieniem względem podwyżek celulozy. W tym roku sytuacja może być odwrotna. Mimo presji ze strony klientów, obniżki cen papieru powinny następować z pewnym opóźnieniem wobec obniżek celulozy. A każdy tydzień takiego opóźnienia to dla nas zysk" - tłumaczył.

Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)