Tak zwane dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA – Space Situational Awareness) są ważne, by móc zabezpieczać systemy satelitarne przez zagrożeniami, które płyną z kosmosu. Można dzięki nim chronić kosztowną infrastrukturę działającą w kosmosie takiej jak np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna czy prawie 2 tys. czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych – donosi Polska Agencja Kosmiczna.

„Zawarte porozumienie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania krajowego systemu. Mowa tu o wymiarze strategicznym wynikającym ze współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych – to ochrona przyszłej narodowej infrastruktury kosmicznej (satelitarnej), jak również bezpieczeństwo statków powietrznych, naziemnej infrastruktury krytycznej, aż w końcu bezpieczeństwo obywateli. Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej, czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych” – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

>>> Polecamy także: Kosmiczny inkubator wystartuje przed końcem 2019 roku

Podpisanie porozumienia na wykorzystanie danych SSA z USSTRATCOM jest kolejnym działaniem realizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną, zmierzającym do rozwoju krajowych zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W tym celu w agencji w maju 2018 r. powołany został specjalny zespół zadaniowy. Dzięki jego staraniom w grudniu 2018 r. Polska dołączyła do europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019–2021.

Reklama

„Nasze porozumienie rozszerza istniejącą, intensywną polsko-amerykańską współpracę wojskową i partnerstwo ekonomiczne na nową domenę” – mówi admirał Richard Correll, Dyrektor ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych. – „Porozumienia tej natury, podpisywane przez reprezentantów odpowiedzialnych państw, stanowią fundament dla budowania norm wspierających pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej”.

Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz z wskazywaniem i nominacją celów.

„To krok milowy we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu, który w szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej” – powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

>>> Czytaj także:Satelita studentów z Warszawy walczy z kosmicznym śmietnikiem. "Zagrażają życiu astronautów"