Już ponad 150 mld dolarów zainwestowano w firmy związane z sektorem grafenowym. Tymczasem osiągnięte przychody to zaledwie 35 mln dolarów - w skali świata. Zagraniczne firmy nie kryją rozczarowania. Tymczasem Polacy wciąż wierzą w "materiał przyszłości".

O "gorzkiej grafenowej pigułce", którą musiał przełknąć świat pisze dzisiejszy "Puls Biznesu". Kilka tygodni temu w Sancta Clara (Kalifornia, USA) odbyła się konferencja IDTechEx poświęcona m.in. najnowszym wynikom badań nad grafenem. Wnioski jej uczestników nie są zbyt optymistyczne.

Reklama

- Na świecie jest coraz więcej firm zajmujących się grafenem. Czy wszystkie utrzymają się na rynku? Wątpię. Zwłaszcza, że w naszej ocenie podaż mocy produkcyjnych przewyższa zapotrzebowanie na grafen - podkreśla Khasha Ghaffarzadeh z IDTechEx w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Zwraca on również uwagę na silną konkurencję ze strony firm z Azji, które zdecydowanie wygrywają z Europą pod względem grafenowych patentów. Z danych IDTechEx wynika , że światowe inwestycje na badania nad grafenem wyniosły ponad 150 mld dolarów. Tymczasem przychody firm związanych z tym sektorem to zaledwie 35 mln dolarów.

>>> Czytaj też: Sukces brytyjskich naukowców. Grafenowa żarówka wkrótce trafi do sklepów

Rozczarowania grafenem nie kryją również Brytyjczycy. Jest to znamienne, gdyż to właśnie w kraju Szekspira po raz pierwszy odkryto ten materiał. Naukowcy z brytyjskich firm zajmujących się badaniami nad grafenem podkreślają, że - póki co - brakuje pomysłów na jego komercyjne wykorzystani . Co więcej, nawet jeśli uda się znaleźć dla grafenu rynkową niszę (np. w sektorze stalowym), to może się okazać, że będzie to zwyczajnie nieopłacalne.

W dwuwymiarowy "materiał przyszłości" wciąż wierzą natomiast Polacy. Firmy znad Wisły podkreślają, że mają pomysł na komercyjne wykorzystanie grafenu i już wkrótce możemy spodziewać się pierwszych efektów. - W najbliższym czasie wprowadzimy do oferty urządzenie do delaminacji, czyli takie, które pozwala klientowi samodzielnie zdjąć grafen z powierzchni miedzi i umieścić ja na innym materiale np. szkle. - podkreśla Zbigniew Mularczyk prezes Nano Carbon w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

>>> Czytaj też: Grafen silniejszy od stali. Nowy pomysł na kamizelki kuloodporne

Szansą dla Polski ma być również zainteresowanie ze strony Chińczyków, które zachęcają polskie firmy do otwierania swoich fabryk w Państwie Środka.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla połączonych w sześciokąty, która swoim kształtem przypomina plaster miodu. Ponieważ ma on jednoatomową grubość, uznawany jest za strukturę dwuwymiarową. Grafen jest znacznie wytrzymalszy niż stal, a jednocześnie 1000 razy lżejszy od papieru. Wykazuje również wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów. Dzięki temu, materiał ten może znaleźć zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Swój wkład w komercyjne wykorzystanie grafenu mają również naukowcy z Polski. W styczniu br. Zespół naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem prof. Piotra Kuli opracował urządzenie do produkcji grafenu na skalę przemysłową metodą metalurgiczną.

>>> Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"