Artystyczna wizualizacja grafenu

Artystyczna wizualizacja grafenu

źródło: Bloomberg

Za stworzenie grafenowej żarówki odpowiadają naukowcy z brytyjskiego National Graphene Institiute (będącego częścią Manchester University) oraz firma Graphene Lighting. Wynalazek nie posiada standardowego żarnika, który znajdziemy w tradycyjnych żarówkach. Zastąpiła go powlekana grafenem dioda LED. Naukowcy szacują, że stworzona przez nich żarówka może być nawet o 10 proc. wydajniejsza i bardziej trwała od tradycyjnych lamp LED. Wszystko za sprawą niezwykłych właściwości grafenu, który jest doskonałym przewodnikiem.

Według informacji Manchester University, grafenowa żarówka może trafić na sklepowe półki w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Cena brytyjskiego wynalazku jest wciąż nieznana, choć jego twórcy sugerują, że będzie ona „konkurencyjna”. 

Opis teoretyczny grafenu powstał już w 1947 roku. Przełom w tej technologii nastąpił jednak dopiero w 2004 roku, gdy grupy naukowców z Georgii oraz Manchesteru zaprezentowały unikalne właściwości wydzielonego przez nie grafenu. To właśnie Manchester University stał się później światową stolicą grafenu, a dwaj pracownicy tej uczelni, Andre Geimow oraz Kostia Novoselov, zostali uhonorowani nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za swój wkład w rozwój tej technologii.

>>> Czytaj też: Grafen silniejszy od stali. Nowy pomysł na kamizelki kuloodporne

Dziś, grafen jest przedmiotem zainteresowania ponad 200 naukowców działających w ramach National Graphene Institiute. Obecnie NGI współpracuje z 35 firmami, które są zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem grafenu. W 2017 Manchester University planuje otworzyć Graphene Engineering Innovation Centre. Instytucja ta ma pomóc w przyśpieszeniu procesu wprowadzania grafenowych produktów na rynek.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla połączonych w sześciokąty, która swoim kształtem przypomina plaster miodu. Ponieważ ma on jednoatomową grubość, uznawany jest za strukturę dwuwymiarową. Grafen jest znacznie wytrzymalszy niż stal, a jednocześnie 1000 razy lżejszy od papieru. Wykazuje również wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów. Dzięki temu, materiał ten może znaleźć zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu.

Swój wkład w komercyjne wykorzystanie grafenu mają również naukowcy z Polski. W styczniu br. Zespół naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem prof. Piotra Kuli opracował urządzenie do produkcji grafenu na skalę przemysłową metodą metalurgiczną.