Dziennik przypomina, że mija rok od ogłoszenia w Polsce pierwszego lockdownu. "11 marca 2020 r. premier, ministrowie zdrowia, nauki, edukacji i kultury zapowiedzieli zamknięcie szkół i uczelni, a także teatrów, kin i muzeów. Zaapelowali też do firm o wprowadzenie pracy zdalnej. Jednocześnie przedstawiciele rządu zapowiedzieli wtedy pomoc dla dotkniętych lockdownem przedsiębiorców, choć nikt nie sądził, że jej skala sięgnie 160 mld zł" - wskazuje.

Według gazety z dostępnych statystyk wynika, że z pandemii "Polska wyszła obronną ręką". "W styczniu tego roku po raz pierwszy w historii byliśmy krajem o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej i wiceliderem tego zestawienia wśród najbardziej rozwiniętych gospodarek świata należących do OECD" - zauważa.

Polska poradziła sobie całkiem dobrze

"Niskie bezrobocie i stosunkowo niewielki, bo jedynie 2,7-proc. spadek aktywności w gospodarce, czyli PKB, potwierdza, że Polska całkiem dobrze poradziła sobie w roku pandemii. Dużo lepiej niż wiele zamożniejszych od nas państw. W Unii Europejskiej lepiej od nas zniosły uderzenie Covid-19 Irlandia, która jako jedyna zakończyła zeszły rok ze wzrostem PKB, oraz Litwa i Luksemburg" - podkreśla "Rz".

Reklama

W ocenie dziennika "na pewno pomogło w tym 160 mld zł, które w ramach różnych instrumentów pomocowych wsparły pracodawców i pracowników". Z tarczy, jak podaje, w maju, czerwcu i lipcu skorzystało łącznie 345,5 tys. firm.

Koszty pandemii są ogromne

Jak zastrzega gazeta, nie można zapominać, że duże znaczenie "w całkiem udanej" walce z pandemią miało podejście polskich przedsiębiorstw, ich elastyczność i szybka reakcja na zmianę warunków.

Jednak, dodaje "Rz", koszty pandemii są ogromne. "Licznik lockdownowych strat firm, uruchomiony przez Warsaw Enterprise Institute wraz ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, w ostatni wtorek wzrósł do 32 mld zł" - czytamy.