„Najlepszy, jaki obecnie istnieje"?

Elon Musk zapowiedział na platformie X, że nowy model językowy jest pod wieloma względami „najlepszym, jaki obecnie istnieje". Musk chce pod tym względem konkurować z firmami takimi jak: Open AI, Meta i Google

Z kolei sama firma przekonuje, że ​​jej technologia przewyższa niektórych konkurentów w takich obszarach, jak zadania matematyczne i programowanie. Przyznała jednak, że wyprzedzą ją modele językowe,, szkolone przy użyciu większej ilości danych i większej mocy obliczeniowej, jak na przykład GPT-4, obecna generacja systemów AI z Open AI, na których opiera się chatbot ChatGPT.

Reklama

X.AI określiło Groka jako wczesny prototyp i wynik dwóch miesięcy pracy. Firma chce wyróżnić się na tle konkurencji na kilka sposobów. Stwierdzono, że system ma dostęp „w czasie rzeczywistym” do danych na platformie X, co Musk określił jako „ogromną zaletę”.

Grok „uwielbia sarkazm"

Grok ma także za zadanie odpowiadać na zapytania „z odrobiną humoru” i dostarczać odpowiedzi na pytania odrzucane przez inne systemy AI. Musk powiedział, że Grok „uwielbia sarkazm". Jednakże zakres, w jakim Grok przetwarza żądania odrzucane przez inne modele językowe, jest poważnym pytaniem. Odkąd Musk kupił Twittera (około rok temu), jego mottem jest mniej rygorystyczne monitorowanie treści na platformie. Teraz z kolei zapowiedział, że Grok w przypadku zapytań posunie się tak daleko, jak wyniki „rozsądnych” wyszukiwań w Internecie.

Według Muska Grok nie będzie udostępniany ogółowi społeczeństwa, a raczej w ramach płatnej subskrypcji X, czyli jego najdroższego wariantu, który obecnie kosztuje 16 dolarów miesięcznie. Twitter tradycyjnie generował większość swoich przychodów z reklam, ale po zakupie przez szefa Tesli platforma straciła wielu reklamodawców, a nowy właściciel skupia się teraz bardziej na zachęcaniu użytkowników do wykupienia subskrypcji.

Musk ostrzegał przed zagrożeniami związanymi z AI

Sztuczna inteligencja nie jest dla Muska nowym terytorium. Był on jednym ze współzałożycieli Open AI w 2015 r., ale odszedł w 2018 r. ze względu na „strategiczne różnice” w wizjach biznesu.

Od czasu pojawienia się ChatGPT wielokrotnie krytykował jego twórców. Do swojej firmy, która stworzyła nowy model językowy, szef Tesli rekrutował pracowników, zatrudnionych wcześniej w miejscach takich jak: Open AI, Google i Microsoft.

Musk często ostrzegał przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Mówił m.in., że jest to „jedno z największych zagrożeń dla ludzkości”. W marcu był sygnatariuszem listu otwartego, wzywającego do półrocznego wstrzymania prac nad szczególnie zaawansowanymi systemami AI.