"W celu przyspieszenia realizowanych procesów naprawczych oraz wzmocnienia efektywności biznesowej zarząd Getin Noble Banku podjął decyzję o intensyfikacji rozwoju zdalnych kanałów obsługi oraz koncentracji na strategicznie istotnych liniach biznesowych. Decyzja ta jest efektem przeprowadzonej rewizji modelu działania banku w kluczowych segmentach rynku. Koniecznym zmianom organizacyjnym będzie towarzyszyła optymalizacja struktury zatrudnienia" - czytamy w komunikacie.
Efektem planowanych zmian jest m.in. konieczności dostosowania struktury zatrudnienia do realnych potrzeb kadrowych banku.
"W ramach zainicjowanego procesu restrukturyzacyjnego do stycznia 2022 roku zwolnienia obejmą nie więcej niż 650 osób we wszystkich pionach organizacyjnych. Zwalnianym pracownikom zostanie zaoferowane wsparcie wewnętrzne w postaci tzw. outplacementu" - czytamy dalej.
Na koniec maja br. bank zatrudniał 3 570 osób.
"Zgodnie z przyjętymi założeniami bank będzie koncentrował się na segmencie klientów detalicznych wykorzystując swoje najsilniejsze kompetencje, czyli najwyższą jakość obsługi, dużą sprawność operacyjną, niezawodne procesy i produkty dostosowane do potrzeb klientów. Głównymi obszarami rozwoju działalności kredytowej pozostaną consumer finance oraz leasing. Strategia biznesowa dla bankowości firmowej będzie zorientowana na efektywne kapitałowo i kosztowo segmenty rynku, w których bank posiada przewagę konkurencyjną wynikającą z szerokiej wiedzy i kompetencji pracowników. Bank będzie dalej rozwijał swoją ofertę skierowaną do deweloperów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, JST oraz w segmencie automotive" - napisano w komunikacie.
Zmiany te, po zainicjowanej w ubiegłym roku intensywnej transformacji digital, są elementem strategii banku w zakresie preferowanych kierunków rozwoju. Ponadto wpisują się one w nurt powszechnej cyfryzacji sektora usług bankowych, podkreślono.
"Rozwój nowoczesnej bankowości elektronicznej, konsolidacja i automatyzacja wybranych procesów biznesowych oraz optymalizacja struktury są konieczne dla dalszego wzmocnienia efektywności i intensyfikacji działań zmierzających do poprawy wyników finansowych banku w perspektywie średnio- i długoterminowej. Naszym nadrzędnym celem pozostaje szybki powrót na ścieżkę trwałej rentowności i odbudowa współczynników kapitałowych banku" - skomentował członek zarządu Getin Noble Banku Mateusz Solak, cytowany w komunikacie.
Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 49,93 mld zł na koniec 2020 r.
(ISBnews)