Na rynku huczy, że fuzja z Lotosem nie wyjdzie.

Bzdura. Wiem, że niektórzy z góry przesądzają, że nie wyjdzie. Starają się uziemiać tych menedżerów, którzy chcą coś zmieniać, chcą mieć efekty, które będą służyć całej gospodarce. Jeżeli chodzi o Lotos, to od samego początku słyszałem, że nie wyjdzie. Najpierw przez dwa lata mówiono, że Komisja Euro pejska na pewno nie da zgody na przejęcie. Po uzyskaniu przez nas tej zgody, znów podniosły się głosy, że z pewnością się nie uda, bo nas nie będzie stać przez kapitalizację Lotosu. Tymczasem przedstawiliśmy bezgotówkową strukturę transakcji. Jeżeli chodzi o partnerów do zbycia lub wymiany aktywów w ramach środków zaradczych KE, to czytam spekulacje graniczące z bajkopisarstwem. Pragnę zaznaczyć, że mamy konkretnych partnerów i prowadzimy rozmowy, których zaawansowanie mogę ocenić na 70 proc. Mało tego, potencjalni partnerzy są zaangażowani w rozmowy, w związku z tym nie sądzę, żeby się nagle wycofali.
A czy Orlen wyrobi się z pozostałymi 30 proc. przed listopadowym terminem Komisji?
Oczywiście, ogłosimy partnera w listopadzie i to jest ostatni termin. Polska świecka tradycja jest taka, żeby nic nie robić, a potem przychodzi syndyk masy upadłościowej i robi za innych. Przynosi to opłakane skutki dla gospodarki, ale jak ktoś coś robi, to wszyscy dookoła się dziwią. Ale może z tą starą tradycją należałoby skończyć.
Reklama
Jednym ze scenariuszy wskazywanych przez analityków jest wzięcie części rafinerii Lotosu przez Saudi Aramco, a większości stacji Lotosu przez MOL. Jest taka opcja?
Wziąć to można coś z półki w spiżarni. To jest kwestia środków zaradczych i poważnych dyskusji z naszymi partnerami. Także Orlen oczekuje możliwości rozwojowych w wyniku tej transakcji. Niektórzy twierdzą że negocjacje przedłużają się, tymczasem przy tak dużej koncentracji takie rozmowy trwają nawet pięć–sześć lat. Te procesy, które nie wiązały się z koncentracją, przeprowadziliśmy błyskawicznie, jak choćby przejęcie Grupy Energa. Transakcje, które realizujemy, wymagają staranności i nie uczestniczy w nich tylko Daniel Obajtek.
Rozmawiała Julita Żylińska